Közös döntés, szülői nyilatkozat

Az igénylést már régen meg kellett volna válaszolni. A vonatkozó jogszabály értelmében a(z) Oktatási Hivatal munkatársainak már ki kellett volna adniuk a kért adatokat. (részletek). Panaszt nyújthat be a következő időpontig: belső felülvizsgálat kérése .

Tisztelt Oktatási Hivatal!

A következő adatát / információját / ismeretét igényelem:

a felsőoktatásba jelentkező gyermekek és szüleik döntési jogosultságának gyakorlásával, ezen joggyakorlás biztosításával kapcsolatos tevékenysége adatát, ha ezt a jogot a jogosultak gyakorolhatják és ha ilyen tevékenysége van a Hivatalnak.

Magyarázat: ha a felvételi jelentkezéskor a jelentkező még kiskorú, a sarkalatos Ptk. rendelkezése˙ alapján a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön. A "döntik el" egyes szám harmadik személyű ezért normatív (Jszr.), azaz a gyermek jelentkezése és a felvételi eljárásban részvétele esetén - és ha a felsőoktatásban életpályára lehet készülni, a felsőoktatási intézmény megválasztása életpálya megválasztása - kötelező a közös döntés, a döntés jog és kötelesség is egyben, melynek gyakorlását, teljesítését biztosítani kell.

˙4:153. § [A gyermek nevelésének és életpályájának megválasztása]
(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.

Segítő együttműködését előre is köszönöm.

Kelt: 2024. április 15.

Üdvözlettel:
Szigeti Viktória

Tisztelt Oktatási Hivatal!

Felhívom figyelmét arra, hogy a jogalkotás alapvető követelménye (Jat. II. fejezet legeleje:), hogy a jogszabálynak a címzettek számára egyértelműen értelmezhető szabályozási tartalommal kell rendelkeznie (2. § (1)).
Az Oktatási Hivatal az iskola-, életpálya megválasztását szabályozó jogszabályoknak a középfokú és felsőfokú felvételi eljárásban aktív szervként címzettje.

Javaslom az eljárásra jogosult szerv jogszerű és tisztességes eljárásához szükséges intézkedések haladéktalan megtételét a következő két jogszabály egyértelműen értelmezhető szabályozási tartalma tekintetében:

1. A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő (…) és iskolájának, életpályájának megválasztása.

2. A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.

Ptk.
(XVII. Fejezet A szülői felügyelet tartalma
4:153. § ([A gyermek nevelésének és életpályájának megválasztása]
(1) A szülők jogosultak a gyermek nevelésének módját megválasztani.)
(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.
((3) Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.)
(4:148. § [A gyermek bevonása a döntésekbe]
A szülőknek tájékoztatniuk kell gyermeküket az őt érintő döntésekről, biztosítaniuk kell, hogy az ítélőképessége birtokában lévő gyermekük a döntések előkészítése során véleményt nyilváníthasson, törvényben meghatározott esetben szüleivel közösen dönthessen. A szülőknek a gyermek véleményét – korára, érettségére tekintettel – megfelelő súllyal figyelembe kell venniük.)

(4:175. § [Közösen gyakorolt szülői felügyeleti jogok]
(1) A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.)
(2) A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő (…) és iskolájának, életpályájának megválasztása.
((3) Ha a különélő szülők egyes, a (2) bekezdésben meghatározott, közösen gyakorolt felügyeleti jogosítványok tekintetében nem tudnak megegyezni, erről a gyámhatóság dönt.)

Segítő együttműködését előre is köszönöm.

Kelt: 2024. május 15.

Üdvözlettel:
Szigeti Viktória