Kihallgatások számával, az eljárási cselekmények rögzítésével, valamint a védelemhez való jog érvényesülésével kapcsolatos közérdekű adatigénylés
Tisztelt Országos Rendőr-főkapitányság!
Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 28. § (1) bekezdése alapján a következő adatigénylést terjesztem elő.
Kérem, szíveskedjenek elektronikus másolatban, lehetőség szerint Excel táblázatban, megküldeni részemre az alábbi közérdekű adatokat:
A kihallgatások száma és azok rögzítése, távmeghallgatások (telekommunikációs eszköz útján történő kihallgatás)
1. A büntetőeljárásokban tartott kihallgatások számát a 2024. évben, összesítve, a kihallgatott (terhelt, tanú, sértett) szerinti, és eljárási cselekmények szerinti bontásban is. Kérem, a 2024. évben megvalósul terhelti kihallgatások számát a terhelt alábbi tulajdonságai szerinti bontásban is adja meg:
1.1. a 14. életévét be nem töltött kiskorú terheltek száma,
1.2. a 14. életévét betöltött, de a 18. életévét be nem töltött kiskorú terheltek száma,
1.3. a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényben meghatározott fogyatékos terheltek és az olyan terheltek száma, akik ilyennek minősülhetnek,
1.4. a 41/2018. (VII. 11.) ORFK utasításban rögzítettek szerinti írni-olvasni nem tudó terheltek száma.
2. A büntetőeljárásokban tartott kihallgatások számát a 2024. évben, amelyek folyamatos hangfelvétel készítésével kerültek rögzítésre, összesítve és a kihallgatott személyek (terhelt, tanú, sértett) szerinti, és eljárási cselekmények szerinti bontásban is.
3. A büntetőeljárásokban tartott kihallgatások számát a 2024. évben, amelyek folyamatos kép- és hangfelvétel készítésével kerültek rögzítésre, összesítve, a kihallgatott személyek (terhelt, tanú, sértett) szerinti, és eljárási cselekmények szerinti bontásban is.
4. Kérem, tájékoztasson arról, hogy a terhelt első kihallgatását megelőzően milyen módon, szóban vagy írásban tájékoztatják, figyelmeztetik arra, hogy indítványozhatja a kihallgatás folyamatos hangrögzítésével, vagy a folyamatos kép- és hangfelvétel útján történő rögzítését a Be. 358. § (4) bekezdése alapján.
5. A folyamatos hangfelvétel, valamint külön a folyamatos kép- és hangfelvétel készítésével rögzített kihallgatások számát a 2024. évben aszerinti bontásban, hogy a nyomozó hatóság döntése, tehát Be. 358. § (3) bekezdése alapján vagy a terhelt, a védője vagy képviselője indítványára, tehát a Be. 358. § (4) bekezdése alapján került rögzítésre a kihallgatás.
6. Hány alkalommal indítványozta a 2024. évben, a folyamatban volt büntetőeljárásokban a kihallgatott személy, védője vagy képviselője a kihallgatás folyamatos hangfelvétel, valamint folyamatos kép- és hangfelvétel készítésével történő rögzítését? Hány alkalommal fordult elő a 2024. évben a folyamatban volt büntetőeljárásokban, hogy a folyamatos hangfelvétel, valamint a folyamatos kép- és hangfelvétel készítésével való rögzítésre az indítvány ellenére nem került sor? Amennyiben rendelkezésre áll adat a folyamatos hangfelvétel, valamint a folyamatos kép- és hangrögzítés meghiúsulásának okára (pl. nem előlegezte meg az indítványozó a költséget, nem voltak adottak a technikai feltételek stb.), kérem, az okok megoszlását is jelezzék.
7. A 2024. év során hány alkalommal került sor felvétel készítésére a terhelt jogai gyakorlásának, kötelezettségei teljesítésének elősegítése érdekében azért, mert a terhelt a 14. életévét be nem töltött kiskorú személy volt, a Be. 96.§ (3) bekezdés a) pontja és a Be. 88.§ (1) d) pontja alapján?
8. A 2024. év során hány alkalommal került sor felvétel készítésére a terhelt jogai gyakorlásának, kötelezettségei teljesítésének elősegítése érdekében azért, mert a terhelt a 18. életévét be nem töltött kiskorú személy volt, a Be. 96. § (1) bekezdés a) pontja és a Be. 85. § (1) bekezdés j) pontja alapján?
9. A 2024. év során hány alkalommal került sor felvétel készítésére a terhelt jogai gyakorlásának, kötelezettségei teljesítésének elősegítése érdekében azért, mert a terhelt a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényben meghatározott fogyatékos személy, vagy ilyennek minősülhet, a Be. 96. § (1) bekezdés b) pontja és a Be. 85. § (1) bekezdés j) pontja alapján?
10. Hány alkalommal került sor felvétel készítésére azért, mert az eljárási cselekmény írni-olvasni nem tudó személy részvételével folyt, a 41/2018. (VII. 11.) ORFK utasítás 11. pont c) alpontjának előírása szerint?
11. Hány alkalommal került sor felvétel készítésére hivatalból, a nyomozó hatóság indítványára, a 41/2018. (VII. 11.) ORFK utasítás 11. pont e) alpontja szerint?
12. Hány kihallgatásra használt helyiség volt 2025. március 31-én:
12.1. országosan összesen,
12.2. szervek szerinti bontásban?
13. Hány olyan kihallgatásra használt helyiség volt, amelyben a kihallgatás kép- és hangfelvétellel rögzíthető 2025. március 31-én:
13.1. országosan összesen,
13.2. szervek szerinti bontásban?
14. 2024. során hány alkalommal történt terhelt kihallgatása telekommunikációs eszköz használata útján?
15. 2025. március 31-én hány „távmeghallgató” helyiség állt rendelkezésre országosan összesen, valamint szervek szerinti bontásban, mely biztosítja bármely eljárási szereplő eljárási cselekményen telekommunikációs eszköz útján történő jelenlétét? Ebből hány olyan helyiség, amely alkalmas a terheltek és tanúk személyes részvételével zajló kihallgatásoknak a jogszerű, kép- és hangfelvétel útján történő rögzítésére is?
Kép- és hangrögzítés szolgálati gépjárművekben, fogdákban és testkamerával
16. Kérem, adjon tájékoztatást arról, hogy 2025. március 31-én
16.1. hány szolgálati gépjármű állt a rendőrség rendelkezésére,
16.2. és ezekből hány volt felszerelve kép- és hangrögzítő eszközzel, hány volt felszerelve csak képet rögzítő eszközzel, és
16.3. a 9.2.) pont szerinti eszközök közül hány üzemelt ténylegesen.
A fenti kérdések kapcsán kérem, hogy az adatokat lehetőség szerint a korábbi hasonló tárgyú adatkérésünkre adott, 29000-197/49-41/2024.KOZA számú, 2024. szeptemberben kelt válaszukban foglaltakkal megegyező bontásban adják meg, az adatok összehasonlíthatósága érdekében.
17. Kérem, adjon tájékoztatást arról, hogy 2025. március 31-én
17.1. a rendőrségi fogdák, valamint előállító helyiségek hány százaléka rendelkezett kép- és hangrögzítésre alkalmas eszközzel, és ez számosítva hányból hány rendőrségi fogdát, illetve előállító helyiséget jelentett, és
17.2. ezen eszközök közül hányat használnak ténylegesen kép- és hangfelvétel rögzítésére.
18. Kérem, adjon tájékoztatást arról, hogy 2025. március 31-én hány testkamera állt a rendőrség rendelkezésére, összesen és szervek szerinti bontásban, és ezek közül hányat használnak ténylegesen.
19. Kérem, adjon tájékoztatást arról, hogy amennyiben kép- és hangfelvétel készül az eljárási cselekményről (függetlenül attól, hogy az a szolgálati jármű, a testkamera, vagy a kihallgatás során a fogdán rögzített felvétel), milyen módon biztosított a védők hozzáférése a felvételekhez?
Védelemhez való jog
20. Kérem, tájékoztasson arról, hogy a 2024. év folyamán hány alkalommal került sor védő kirendelésére a Be. 44. § c) pontjában foglalt azon esetre tekintettel, hogy a terhelt hallássérült, siketvak, vak, beszédfogyatékos, más okból kommunikációképtelen, vagy abban súlyos fokban korlátozott, továbbá – a beszámítási képességére tekintet nélkül – kóros elmeállapotú?
21. Kérem, tájékoztasson arról, hogy a 2024. év folyamán hány alkalommal került sor védő kirendelésére a Be. 44. § d) pontjában foglalt azon esetre tekintettel, hogy a terhelt a magyar nyelvet nem ismeri?
22. Kérem, tájékoztasson arról, hogy a 2024. év folyamán hány alkalommal került sor védő kirendelésére a Be. 682. § (1) bekezdésében foglalt, a fiatalkorúak elleni eljárásokban?
23. Kérem, tájékoztasson arról, hogy a 2024. év folyamán hány alkalommal került sor védő kirendelésére személyes költségmentességre („költségkedvezmény”) hivatkozva? Milyen módon tájékoztatják a terhelteket a költségkedvezmény iránti kérelem benyújtásának lehetőségéről és feltételeiről? Kérem, küldje meg részemre az erről szóló tájékoztatás szövegét.
24. Milyen módon dokumentálják, hogy a védő értesítésére sor került-e és az milyen időpontban történt a terhelti kihallgatás helyéről és idejéről, tekintettel a Be. 387.§ (3) bekezdésében foglalt követelményre? Van-e erre nézve bármilyen jogszabály, utasítás, közjogi szervezetszabályozó eszköz vagy módszertani útmutató (vagy bármely hasonló rendeltetésű dokumentum)?
Az Infotv. 30. § (2) bekezdése szerint kérem, hogy a másolatokat és az egyéb igényelt adatokat elektronikus úton szíveskedjen részemre a feladó e-mail címére megküldeni. Ha az igényelt adatokat bármely okból nem lehet e-mailben megküldeni, akkor kérem, hogy azokat a kimittud.atlatszo.hu weboldalon töltse fel.
Mivel adatigénylésemben elektronikus másolatban és elektronikus úton kérem az adatok kiadását, ezért az adatigénylés teljesítéséért az Infotv. 29. § (3)-(5) bekezdései alapján költségtérítés megállapítására nincs mód. Ha az adatok kiadása a kért módon lehetetlen volna, és iratmásolatok adathordozókra másolásához és kézbesítéséhez kapcsolódóan a hivatkozott törvényi rendelkezések alkalmazásával mégis költségtérítést állapítanának meg, úgy kérem, hogy előzetesen elektronikus úton tájékoztasson erről. Ebben az esetben azt is kérem, hogy a tájékoztatásban tételesen jelölje meg a költségtérítés számítása során figyelembe vett költségtényezőket.
Kérem, hogy abban az esetben, ha az igényelt adatoknak csak egy részét tekinti megismerhetőnek, az Infotv. 30. § (1) bekezdése alapján azokat az adatigénylés részbeni megtagadásával együtt küldje meg számomra.
Felhívom szíves figyelmét, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság NAIH/2015/4710/2/V. számú állásfoglalásából következően a jelen adatigénylés az Infotv. 29. § (1b) bekezdése alapján nem tagadható meg, mivel tartalmazza az adatigénylő nevét és elérhetőségét. Ezen túlmenő adatok megadását az adatkezelő NAIH állásfoglalás szerint nem kérheti, továbbá nem jogosult a személyazonosság ellenőrzésére sem.
Segítő együttműködését előre is köszönöm.
Kelt: 2025. április 15.
Üdvözlettel:
Magyar Helsinki Bizottság