Életpályát választ a szakképzésbe jelentkező?

Az igénylés sikeres volt.

Tisztelt Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal!

Az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény alapján a következő adatigénylést terjesztem elő.

Kérem, szíveskedjen elektronikus másolatban megküldeni részemre azt az 'igen' vagy 'nem' ismeretet, hogy a lenti jogszabályban foglalt

1. ) é l e t p á ly a kijelölése, és az ezzel összefüggő iskolaválasztás-e
az Szkt. hatálya alá tartozó szakképző intézmény megválasztása (azaz a középfokú felvételi eljárásban az Szkt. hatálya alá tartozó iskolába jelentkezés),

2.) a középfokú felvételi előtt álló gyermeket tájékoztatják-e az egyes szakképző intézmények a hozzájuk jelentkezéssel kijelölt konkrét é l e t p á ly áról, (az egyes szakképző intézményekben oktatott eltérő é l e t p á ly á król),

3.) a például szakképzési oktató é l e t p á ly át kijelölő nem törvényes képviselő szülő és az ettől eltérő, például pedagógus é l e t p á ly át kijelölő gyermeke közötti vitában dönthet-e gyámhatóság.

A Ptk. 4:153. § (2) bekezdése
alapján – a gyermek képességei figyelembevételével – a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön. A Ptk. 4:153. § (3) bekezdése, valamint a Gyer. 26. § (1) bekezdése szerint az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.

Segítő együttműködését előre is köszönöm.

Kelt: 2023. december 6.

Üdvözlettel:
Szigeti Viktória

NSZFH Közadat, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal

Tisztelt Adatigénylő!

2023. december 6-án elektronikus levélben közérdekű adatigénylésként érkezett kérelmére hivatkozással az alábbiakról tájékoztatom.

1.) „életpálya kijelölése, és ezzel összefüggő iskolaválasztás-e az Szkt. hatálya alá tartozó szakképző intézmény megválasztása (azaz a középfokú felvételi eljárásban az Szkt. hatálya alá tartozó iskolába jelentkezés),”
Tekintettel arra a tényre, hogy a szakképzési jogszabályok az életpálya fogalmát nem definiálják, e pontban feltett kérdésére a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban: Ptk) 4:153.§ (3) bekezdése, illetve a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX.10.) Korm. rendelet (továbbiakban: Gyer.) 26.§-a alapján a gyámhatóság rendelkezik kompetenciával.
Tájékoztatom, hogy a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX törvény (továbbiakban: Szkt.) hatálya alá tartozó intézmények, mint szakképzési alapfeladatot ellátó középfokú oktatási intézmények a tanulók számára az általános iskola elvégzését követően lehetőséget biztosítanak továbbtanulásra, szakmatanulásra. Az Szkt. a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvénytől (továbbiakban: Nkt) elkülönülten szabályozza a szakképzés rendszerét, így a tanulói jogviszony kereteit és tartalmát is. Ugyanakkor a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020.(II.7.) Korm. rendelet (továbbiakban: Szkr.) 148. § (1) bekezdése értelmében az általános iskolai tanulónak a szakképző intézménybe általános vagy rendkívüli felvételi eljárás keretében történő felvételére a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 26–44. §-át kell alkalmazni az Szkr.-ben meghatározott eltérésekkel.
Az Szkr. 148.§ (2) bekezdése szerint a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 26–44. §-ában gimnázium és középfokú iskola alatt szakképző intézményt kell érteni.
Mindezek alapján a középfokú felvételi eljárás szabályai az Szkr-ben foglalt eltérésekkel a szakképző intézményekre is alkalmazandók.

2.) „a középfokú felvételi előtt álló gyermeket tájékoztatják-e az egyes szakképző intézmények a hozzájuk jelentkezéssel kijelölt konkrét életpályáról, (az egyes szakképző intézményekben oktatott eltérő életpályákról),”
Az Szkt. és végrehajtási rendeletének hatálybalépésével átalakult a szakképzés korábbi rendszere: az új szabályozás a szakképzésben bevezette a szakmai oktatást és a szakmai képzést. Szakma csak a szakmai oktatásban, a szakképző intézményben szerezhető. A szakmák egy-egy ágazat legfontosabb képzettséget (és gyakorlatot) igénylő foglalkozásai. A szakmák körét az Szkr. 1. számú mellékleteként a szakmajegyzék tartalmazza.
Az Szkr. 149. § (1) bekezdése alapján a szakképző intézmény a felvételi tájékoztatóban közzéteszi az általa oktatott szakmák körét és azok ágazatát. A jelentkező – az előkészítő évfolyamra történő jelentkezés kivételével – a felvételi kérelemben az általa választott szakma ágazatára jelentkezik.
A szakképzési centrumok, illetve azok részeként működő szakképző intézmények nagy hangsúlyt fektetnek a pályaorientációs tevékenységre, melynek során tájékoztatást nyújtanak a tanulók és a szülők részére a továbbtanulás, illetve a szakmaválasztás érdekében. E tevékenységük keretében pályaorientációs kiadványokat készítenek, amelyben bemutatják az intézmények által kínált továbbtanulási, képzési lehetőségeket, a következő tanévben válaszható képzéseiket. Szintén ezt a célt szolgálja a szakképzési centrumok és szakképző intézmények pályaorientációs rendezvényeinek tartása.

3.) „a például szakképzési oktató életpályát kijelölő nem törvényes képviselő szülő és az ettől eltérő, például pedagógus életpályát kijelölő gyermeke közötti vitában dönthet-e gyámhatóság.”
Hivatkozva az 1. pontban megjelölt Ptk. 4:153.§ (3) bekezdésére, illetve a Gyer. 26.§-ára, melyek rögzítik a gyámhatóság hatáskörét a szülő és gyermek között az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban felmerült vitában, tájékoztatom, hogy a levelében foglalt 3. kérdés megválaszolása a gyámhatóság hatáskörébe tartozik.
Tájékoztatom, hogy az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 52. § (1)-(2) bekezdésére tekintettel a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő jogok gyakorlásával kapcsolatos jogsértés esetén a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (1055 Budapest, Falk Miksa utca 9-11., levelezési címe: 1363 Budapest, Pf. 9.) vizsgálatot kezdeményezhet.

Üdvözlettel:
Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal

idézett részek megjelenítése