Védőnők protokollja,etikai kódexe?
Tisztelt Emberi Erőforrások Minisztériuma!
Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 28. § (1) bekezdése alapján a következő adatigénylést terjesztem elő.
Kérem, szíveskedjen elektronikus másolatban megküldeni részemre
1.)
Kérem ismertessék azt az eljárási protokollt, követelményrendszert, amely alapján a területi védőnő értékeli a családban tapasztalt állapotokat!
Milyen kritériumrendszer szerint és milyen skálán értékelendő adott család, lakás és gyermekek állapota? (előírások felsorolása, az előírások teljesítésének szempontrendszere)
Milyen vagyoni elemekkel kell, hogy a család rendelkezzen ahhoz, hogy átmenjen az
ellenőrzésen? TV? Autó? Szülők jövedelme? Gyerekenként külön szoba? Hifi? Számítógép? Stb
Milyen vallási előírások szerint kell, hogy a család éljen? Mi felel meg és mi kifogásolható?
Hogyan kell, hogy a szülők a háztartásukat vezessék? Mi legyen a hűtőben és mi ne?
Dolgozhat az anya, vagy jobb, ha a problémák elkerülése okán inkább a konyhában
tölti a napjait és kizárólag gyerekneveléssel foglalkozik?
Mik az elvárások tartós beteg gyerekeket nevelő családok esetében?
Milyen objektív előírások alapján döntik el a védőnők, hogy egyes családoknál elég-e az évi egy státuszvizsgálat megléte, míg másoknál havonta, kéthavonta kötelezi a családot az általa lefolytatott családlátogatásra- akár megzsarolva a szülőket azzal, ha nem működnek együtt az elvárásaival, akkor értesíti a gyermekvédelmet, miközben bizonyíthatóan (gyermekvédelmi eljárás során) semmi kivetnivaló nincs a családdal!
2.)
Kérem szíves közlésüket, a területi védőnők esetében a saját lakás- és életrendszerük, családjuk esetében ezen értékelési szempontoknak, a gondozott családoknak előírt szempontoknak való megfeleléshez van-e védőnői belső ellenőrzési és minőségi protokolljuk?
milyen időközönként vizsgálják a területi védőnők pszichológiai alkalmasságát?
milyen etikai kódex szerint kötelesek a védőnők eljárni?
mi szabályozza a védőnők viselkedési normáit a területükhöz tartozó családok ellátása esetén?
3.)
Kérem közölje, hol van szabályozva és milyen módon, hogy az aktív szolgálatban álló védőnőket milyen időközönként oltják vagy ellenőrzik immunitási szintjüket a fertőző gyerekbetegségek esetében?
A védőnőtől családlátogatás előtt jogomban áll e elkérni az oltási könyvét?
Milyen kötelező oltásokat vesznek fel?Hiszen a megbetegedést ők is terjesztik.Di-Per-Te IPV+Hib, MMR, BCG, Prevenar, Hepatitis A,B,C, Meningitis A,B,C, Influenza,Bárányhimlő),Ha nem kapnak ilyen oltásokat,mi a garancia arra,hogy a védőnők nem terjesztenek súlyos gyermekekre halálos kimenetelt okozó betegségeket?
4.)
Kérem közölje, a területi védőnők milyen fényképes igazolvánnyal rendelkeznek, amivel igazolni tudják magukat, mivel a családoknak a jogszabályok szerint kötelező beengedni őket a magántulajdonukba, ahol is a család vagyoni és jövedelmi viszonyait térképezik fel?
5.)
Van-e olyan jogilag független szerv, amely a védőnők által elkövetett - akár a hatalmi helyzetükkel visszaélő vagy magát védőnőnek kiadó személyek jogsértő magatartását kivizsgálja, esetlegesen az elkövetőt felelősségre vonja? Ha igen ki ez?
megfélemlítés
kényszerítés (valakit- akarata ellenére- valamilyen magatartás tanúsítására rávesz, arra kötelez. Az erőszakkal megvalósított kényszerítés esetében elegendő, ha az erőszak az akaratot hajlítja, korlátozza. A fenyegetésnek nem kell közvetlenül élet vagy testi épség ellen irányulnia, elegendő, ha alkalmas komoly félelem kiváltására )
zsarolás (gyermek gyámüggyel való elvetetésével való fenyegetés,zsarolás)
6,)
Abban az esetben ha nem mutatja meg az etikai eljárási protokollt, alkalmassági igazolását, erkölcsi tanúsítványát, igazolványát, végzettségét, egészségügyi kiskönyvét, érvényes orvos által kiállított igazolást hogy egészséges és családlátogatásra mehet, van-e lehetőség a szolgálatot végző személy elutasítására?
7.)
A szülő nyerhet-e betekintést a látogatások során/után készült védőnői jelentésekbe? Hol és milyen eljárásrend szerint fellebbezhet, ha úgy ítéli meg a szülő,hogy a védőnő elferdíti az igazságot? Kérhet-e más védőnőt a kapcsolat fenntartására?
8.)
Milyen alapon erőltethetnek, fenyegethetnek gyermekelvétellel a védőnők egy szakmai tudományos vita tárgyát képező egészségügyi beavatkozást illetően, főképp, ha ez a cselekedet Nemzetközi Egyezményekben foglalt jogokat és Alapjogokat sért? Kapnak e jogi képzést a védőnők, betegjogok, Alaptörvényben foglalt jogok és Nemzetközi gyermekvédelmi egyezmények tekintetében? Mivel igazolhatóak ezen képzéseken való résztvételek, és kötelezőek e számukra- mint alapképzés vagy továbbképzés?
9.)
Hazánkban mi a szakmai indoklása a kötelezően igénybe veendő védőnői szolgáltatásnak? Miért nézik az összes anyát alkalmatlannak arra, hogy védőnő közbenjárása nélkül képes lenne ellátni a gyermekét? Nevezze meg az etikai és viselkedési (magatartási) kódexet, amelyet a kötelezően előírt területi védőnői szolgáltatásban a védőnők eljárásrendjét szabályozza!
Sajnálatos módon a területi védőnői ellátásról szóló 49/2004 (V.21.) ESzCsM rendelet, az Egészségügyi Szakmai Kollégium irányelvei, valamint az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által kialakított iránymutatások nem tartalmazzák a feltett kérdéseimre a választ.
Továbbá sem a OTH sem a MAVE nem tudták megválaszolni a feltett kérdéseimet,csak a szokásos jogszabályokat idézgetik.
Az Infotv. 30. § (2) bekezdése szerint kérem, hogy a másolatokat és az egyéb igényelt adatokat elektronikus úton szíveskedjen részemre a feladó e-mail címére megküldeni.
Ha az igényelt adatokat bármely okból nem lehet e-mailben megküldeni, akkor kérem, hogy azokat a kimittud.atlatszo.hu weboldalon töltse fel.
Az Infotv. 29. § (3) és (5) bekezdése alapján adatigénylésem teljesítéséért költségtérítés kizárólag akkor állapítható meg, ha az adatigénylés teljesítése a közfeladatot ellátó szerv alaptevékenységének ellátásához szükséges munkaerőforrás aránytalan mértékű igénybevételével jár. Ilyen esetben az adatkezelő jogosult az adatigénylés teljesítésével összefüggő munkaerő-ráfordítás költségét költségtérítésként meghatározni. Kérem, hogy előzetesen elektronikus úton tájékoztasson arról, amennyiben a kért iratmásolatokra tekintettel költségtérítést állapítana meg. Ebben az esetben kérem, hogy a tájékoztatásban mellékeljen dokumentumlistát, dokumentumonként tüntesse fel az oldalszámot, az adatigénylés teljesítésével kapcsolatos munkaerő-ráfordítás mértékét és annak óradíját.
Kérem, hogy abban az esetben, ha az igényelt adatoknak csak egy részét tekinti megismerhetőnek, az Infotv. 30. § (1) bekezdése alapján azokat az adatigénylés részbeni megtagadásával együtt küldje meg számomra.
Felhívom szíves figyelmét, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság NAIH/2015/4710/2/V. számú állásfoglalásából következően a jelen adatigénylés az Infotv. 29. § (1b) bekezdése alapján nem tagadható meg, mivel tartalmazza az adatigénylő nevét és elérhetőségét. Ezen túlmenő adatok megadását az adatkezelő NAIH állásfoglalás szerint nem kérheti, továbbá nem jogosult a személyazonosság ellenőrzésére sem.
Segítő együttműködését előre is köszönöm.
Kelt: 2017. június 7.
Üdvözlettel:
Kiss Andrea
kizárólag elektronikus úton kézbesítve
34763-1/2017/JEÜEGYH
Tisztelt Címzett!
Közérdekű adatigénylésére mellékelten megküldöm az EMMI válaszát.
Üdvözlettel:
EMMI belső adatvédelmi felelős