Létminimum alatt élők száma Magyarországon
Tisztelt Központi Statisztikai Hivatal!
Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 28. § (1) bekezdése alapján a következő adatigénylést terjesztem elő.
Kérem, szíveskedjen elektronikus másolatban megküldeni részemre a jelenleg Magyarországon élő magyar állampolgárságú létminimum alatt élő emberek számának nagyságát éves bontásban 2011. évre vonatkozó adatokkal kezdve.
Az Infotv. 30. § (2) bekezdése szerint kérem, hogy a másolatokat és az egyéb igényelt adatokat elektronikus úton szíveskedjen részemre a feladó e-mail címére megküldeni.
Ha az igényelt adatokat bármely okból nem lehet e-mailben megküldeni, akkor kérem, hogy azokat a kimittud.atlatszo.hu weboldalon töltse fel.
Az Infotv. 29. § (3) bekezdése szerint adatigénylésem során a szkennelés költségén kívüli költségek megtéríttetésére nincs mód. Kérem, hogy előzetesen elektronikus úton tájékoztasson arról, amennyiben a kért iratmásolatok szkenneléséért költségtérítés megállapítására kerül sor. Ebben az esetben kérem, hogy a tájékoztatásban mellékeljen dokumentumlistát, dokumentumonként tüntesse fel az oldalszámot és a szkennelés költségét.
Kérem, hogy abban az esetben, ha az igényelt adatoknak csak egy részét tekinti megismerhetőnek, az Infotv. 30. § (1) bekezdése alapján azokat az adatigénylés részbeni megtagadásával együtt küldje meg számomra.
Segítő együttműködését előre is köszönöm.
Kelt: 2014. június 23.
Üdvözlettel:
Varga Tamás
Tisztelt Varga Tamás!
Levelére válaszolva az alábbiakról tájékoztatom.
A KSH 2010 óta számolja a létminimum alatt élő háztartások számát és arányát. A létminimum alatt élő személyek pontos számát és arányát módszertani okokból nem számoljuk, mivel a létminimum adat ún. háztartás-típusú mutató, melyet fogyasztási egységekre vonatkoztatunk a különböző típusú (aktív, illetve nyugdíjas) háztartásokban.
A létminimum alatt élő háztartások száma és aránya:
2011-ben 38,1% (1 452 ezer háztartás)
2012-ben 38,3% (1 457 ezer háztartás)
2013-ban 36,3% (1 376 ezer háztartás)
Az adatok értelmezéséhez felhívom a figyelmét, hogy a létminimum nem szegénységi küszöb, hanem egy olyan értékösszeg, amely biztosítja a magánháztartásokban élők számára a folyamatos életvitellel kapcsolatos szerény – a társadalom adott fejlettségi szintjén konvencionálisan megfelelőnek minősülő –, az alapvetőkön túli szükségletek kielégítését is. Ezzel szemben az Európai Unió szegénységre és kirekesztődésre vonatkozó összehasonlításaiban a jövedelmi alapú, relatív megközelítés az elfogadott. A tagországok a medián jövedelem 60%-ában határozták meg a jövedelmi szegénység küszöbértékét. Ennek értéke Magyarországon egy főre számítva:
2011-ben 62 463 forint/hó volt, a szegénységi arány 13,9%
2012-ben 66 399 forint/hó volt, a szegénységi arány 14,0%
2013-ban 65 525 forint/hó volt, a szegénységi arány14,3%.
Amennyiben további segítségre van szüksége, készséggel állok rendelkezésére.
Üdvözlettel:
Schádné Rózsár Ilona
Tájékoztatási főosztály
Információszolgálat
T:06-1-345-6784