Ifjúságkutatás – PÁRKAPCSOLAT
Fókuszcsoport – vezérfonal
0. Bevezetés
belépési idő: 0 kilépési idő: 2 perc
A CSOPORT ELŐTT TÉRJ KI AZ ALÁBBIAKRA!
Téma ismertetése, a fókuszcsoport célja
Az interjú rögzítése – diktafon, kutatók fogják visszahallgatni.
A felvétel teljesen anonim.
Fontos tisztázandó kérdések:
Nincsenek jó és rossz válaszok, vélemények, minket minden érdekel.
Nem egymás meggyőzése a cél, az a jó, ha minél többféle vélemény előjön.
Ne vágjunk egymás szavába, mert utólag a visszahallgatásnál ez komoly
probléma.
A beszélgetésről hangfelvétel készül, amely a kutatás során kerül majd
felhasználásra, kizárólag elemzési céllal, harmadik félnek, megrendelőnek nem
adjuk át.
Halkítsuk le a telefonokat vagy tegyük repülő üzemmódba a beszélgetés alatt!
A beszélgetés során, amennyiben nem okoz gondot, tegezve szólítanék meg
mindenkit!
Beleegyező nyilatkozat: A beszélgetést a további elemzés miatt rögzítjük. Az
elemzésünk során az egyes személyek teljes névtelenségét biztosítjuk. A felvételt
harmadik személynek nem adjuk át. Részvételetekkel kijelentitek, hogy az adataitok
kezelésére és az azzal kapcsolatos jogaitokra vonatkozóan a megfelelő tájékoztatást
megkaptátok. Továbbá tudomásul veszitek, hogy a most felsoroltak megtagadása
esetén nem vehettek részt a kutatásban. Szeretném megkérni, hogy mindenki egy
„igen”-nel vagy egy „nem”-mel jelezze, hogy hozzájárul-e az előbbiekben
felolvasottakhoz. Köszönöm!
1. Bemutatkozás, asszociációk
hossza: 8 perc
kilépési idő: 10 perc
BEMUTATKOZÁS
Arra kérlek titeket, hogy mutatkozzatok be röviden: hány évesek vagytok, mi a
foglalkozásotok, mi a családi állapototok és mivel foglalkoztok szívesen
szabadidőtökben?
ASSZOCIÁCIÓK
Kezdésként egy rövid asszociációs játékra invitállak titeket! Néhány kifejezést
fogok mondani és arra kérnélek titeket, hogy írjátok le, hogy mik jutnak róluk
1
eszetekbe? Lehetnek ezek pozitív vagy negatív érzések, tapasztalatok vagy
akár jövőbeli elképzelések, de akár rajzolhattok is.
o Párkeresés
o Élettársi kapcsolat
o Házasság
o Gyermekvállalás
o Család
2. Gyermekkori szocializáció, családi háttér
hossza: 10 perc
kilépési idő: 20 perc
A mai beszélgetésen a párkapcsolat, családalapítás, gyermekvállalás témáiról
fogunk beszélgetni.
Elsőként arra kérlek titeket, hogy meséljetek kicsit bővebben a gyermekkori
családotokról!
o Hogyan jellemeznétek a szüleiteket (vagy ha relevánsabb:
nevelőszüleiteket?)
Családi állapotuk szerint (házasok, együtt élnek, elváltak, más?)
Visszatekintve, mennyire tartjátok ideálisnak a szüleitek
kapcsolatát?
Ha választani kellene, mi volt az a legfontosabb érték, bármilyen
pozitív dolog, amit a szüleitektől kaptatok, és amelynek
továbbadását magatok is fontosnak tartanátok?
Milyen párkapcsolati tanácsokat kaptatok a szüleitektől?
Ha nem kaptak: Milyen mintákat láttatok, vettetek át
tudatosan?
Mennyire (volt) fontos nektek a családotok? Miért?
3. Párkeresés
hossza: 20 perc
kilépési idő: 40 perc
Csak röviden, hogy érzitek, jelenlegi életszakaszotokban melyek a legnagyobb
kihívások, amikkel jelenleg szembesültök?
o Ezek között mennyire érzitek, illetve éreztétek nagy kihívásnak az
ismerkedést és a tartós párkapcsolat kialakítását?
Mik jelentették a legnagyobb problémát?
o
Egyedülállók: Szerepel-e a rövid vagy hosszú távú terveitek között a
párkapcsolat kialakítása?
Szerintetek mennyire könnyű manapság párt találni?
o Mi jelent ma nehézséget a párkeresésében?
o Hol, illetve hogyan lehet szerintetek olyan párt találni, akivel hosszabb
távra tervezhet az ember?
Eddig tipikusan hol, milyen lehetőségeken keresztül ismerkedtetek?
o (pl. Barátokon keresztül, eseményeken, partykon, online felületen,
alkalmazással, iskolában, munkahelyen, máshol?)
2
o Ezek mennyire lehetnek sikeresek hosszútávú kapcsolatot szempontjából?
Mit preferáltok inkább, az online vagy a személyes ismerkedést?
Vannak-e objektívebb tényezők, amelyeket figyelembe vesztek párkeresés
során?
o korkülönbség?
o a másik iskolai végzettsége? (legyen egyenlő, vagy egyik neműé
magasabb?)
o vallásosság, vallási háttér?
o politikai hovatartozás?
o hobbi?
o családi állapot? pl. elvált-e az illető
Mi a véleményetek, kinek kell / szabad kezdeményeznie az ismerkedés során?
o Mit gondoltok arról az állításról, hogy a férfiak kevésbé kezdeményeznek,
mint a régebbi generációk esetében?
Mi lehet az oka? Nem tudnak, nem mernek? Nem elvárás már?
4. Párkapcsolat
hossza: 20 perc
kilépési idő: 60 perc
Szerintetek mik a legfontosabb értékek, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy egy
jól működő párkapcsolat alakulhasson ki a fiatalok körében?
Az alábbiakat korábbi kutatásokban mondták fiatalok ugyanerre a kérdésre. Van
olyan közülük, amikkel ti is kiegészítenétek a saját „listátokat”?
o
Nyílt kommunikáció
o
Közös jövőkép
o
Tisztelet
o
Hűség
o
Empátia
o
Bizalom
o
Humor
o
Szeretet
o
Türelem
o
Intimitás
o
Egymás támogatása
o
Akiknek már volt párkapcsolata: Ezek az értékek mennyire jelentek meg a
ti párkapcsolatotokban?
o
Mindenki: Mennyire várhatók el ezen értékek ma egy párkapcsolatban?
Túlzóak / álomszerűek ezek az elvárások vagy ezek nélkül nem
lehet stabil párkapcsolatról beszélni?
Összességében a fiatalok párkapcsolatai ma megfelelnek ezeknek az
eszményeknek?
o Mik lehetnek a legnagyobb változások a párkapcsolatok terén az elmúlt 10-
20 évben?
Hogy látjátok, inkább rövid vagy inkább tartós párkapcsolatokat terveznek a
fiatalok?
o Mennyire jellemző, hogy tartós, akár életre szóló kapcsolatra törekednének
a fiatalok?
Rátok mennyire jellemző ennek a vágya?
o Eddigi tapasztalataitok szerint mire érdemes odafigyelni egy hosszútávú
párkapcsolatban? Milyen tanácsokat adnátok kortársaitoknak e téren?
3
Van-e bárki, akinek a véleményére ti minden további nélkül adnátok párkapcsolati
kérdésekben? Ki ő?
Mit gondoltok a tudatos „szingliségről”, amikor valaki tudva és akarva, tartósan
egyedülálló marad, tehát nem alakít ki tartós párkapcsolatot? (
Ne említsd meg, de
ha kérdezik, a futó-, párórás, párnapos kalandok még ide tartozhatnak)
o Mennyire elfogadott szerintetek ez a mai társadalomban?
o És mennyire tartjátok ezt elfogadhatónak, helyesnek ti magatok?
o Rátok mennyire (volt) jellemző a tudatos egyedülállóság?
Mit gondoltok, milyen a fiatalok nemi szerepekről alkotott elképzelései
párkapcsolati szinten?
o Vannak-e olyan szerepek, amik kifejezetten a férfiakra, illetve a nőkre
hárulnak?
Mennyire jellemző még a hagyományos női-férfi
szerepfelosztás?
Tartós, együttélő párkapcsolat vagy házasság esetén szerintetek hogyan kellene
megoszlani a háztartási munkákat a két fél között?
o És hogyan kellene megoszlania a gyermekneveléssel járó feladatoknak a
két fél között?
5. Házasság, gyermekvállalás
hossza: 25 perc
kilépési idő: 85 perc
Mit gondoltok a hosszú távú elköteleződésről?
o Mit jelent a hosszú táv? Van valahol határa ennek? Jelentheti élethosszig
tartó elköteleződést?
o Számotokra ez egy pozitív vagy negatív dolog? Miért?
És mit gondoltok a házasságról?
o
Nem házasok: Szeretnétek megházasodni a jövőben?
o
Mindenki: Mennyire (volt) fontos szempont számotokra a házasságkötés?
Miért?
Egyházi és / vagy polgári?
Ha kellene hogyan tudnátok érvelni amellett, hogy az élettársi kapcsolat a
házasság olyan alternatívája, ami előnyösebb a fiataloknak!
Most pedig érveljetek amellett, hogy a házasság előnyösebb, mint az élettársi
kapcsolat!
Összességében mit gondoltok a regisztrált élettársi kapcsolatról?
o És a bejegyzett élettársai kapcsolatról? (
azonos nemű párok)
o Ha sorrendbe kéne tenni, hosszú távon milyen kapcsolati formában élnétek
együtt hosszú távon a párotokkkal? Házasság, élettársi kapcsolat,
egyszerű együttélés vagy valami más formát választanátok?
4
Mitől függ szerintetek az, hogy egy kapcsolat élethosszig tartson?
o Mennyire lehetséges ez még napjainkban?
Ha nem, miért nem?
o Ti magatok vágytok-e élethosszig tartó elköteleződésre?
Miért igen / nem?
Csak az egyedülállók, házasok-élettársi kapcsolatban élők csoportjaiban:
Mi az elképzelésetek a családalapításról, gyermekvállalalásról?
Mennyire fontos kérdés számotokra a gyermekvállalás?
o Miért?
o Hogy látjátok, hány gyermek ideális egy családban?
Ha valakinél egy sem: miért?
A magyarok 2009-ben 1,96, 2022-ben 2,4 gyermeket tartottak
volna ideálisnak. Ti nagyjából […] gyermeket mondtatok az
imént.
Aki az átlagnál többet tart ideálisnak: miért?
Aki az átlagnál kevesebbet tart ideálisnak: miért?
o Függetlenül ettől, hány gyermeket tervezte vállalni összesen?
Miért ennyit?
Egy gyermekes családban 2016-ban átlagosan 1,6 gyermek élt.
Ti azt mondtátok, nagyjából […] gyermeket terveztek.
Aki az átlagnál többet tervez: miért?
Aki az átlagnál kevesebbet tervez: miért?
Mikor tervezitek a gyermekvállalást? –hány éves korban, vagy milyen
életeseményhez kötődően?
o Mik azok a körülmények, feltételek, amik mindenképpen szükségesek a
gyermekvállaláshoz?
Szerintetek mikor áll készen valaki az anyaságra / apaságra?
o Ti mennyire érzitek készen magatokat arra, hogy szülővé váljatok?
Mit jelent számotokra a felelős gyermekvállalás?
Csak a tudatos gyermektelenek csoportjában:
Mi az elképzelésetek a családalapításról, gyermekvállalalásról?
Bennetek, akik itt ültök ebben a csoportban, egy dolog biztosan közös,
méghozzá, hogy nem szeretnétek gyermeket vállalni. Mindettől függetlenül hogy
látjátok, hány gyermek ideális ma egy családban?
o Ha egy sem: miért?
o A magyarok 2009-ben 1,96, 2022-ben 2,4 gyermeket tartottak volna
ideálisnak. Ti nagyjából […] gyermeket mondtatok az imént ideálisnak.
Aki az átlagnál többet tart ideálisnak: miért?
Aki az átlagnál kevesebbet tart ideálisnak: miért?
Melyik igaz rátok inkább?
o Azért nem szeretnétek gyermeket vállalni, mert így érzitek helyesnek a
magatok életében vagy valamilyen külső körülmény, ok miatt?
5
Mi ez az ok vagy körülmény?
Ha ez nem állna fenn, akkor szeretnétek gyermeket?
Minek kellene változnia ahhoz, hogy mégis vállaljatok
gyermeket?
Nagyjából mikor döntöttétek el, hogy nem szeretnétek gyermeket vállalni?
o Mindig is természetes volt, hogy nem lesz gyermeketek, vagy volt egy
pont, amikor ez a döntés megszületett? Mi történt?
o Megfordult egyébként már a fejetekben, hogy vállaljatok gyereket?
Ha igen, miért vetettétek el a gondolatot?
Ha nem, akkor mi lehet ennek az oka?
Szerintetek mikor áll készen valaki az anyaságra / apaságra?
Mit jelent számotokra a felelős gyermekvállalás?
Mindenkitől:
Van gyermeketek?
Mi ösztönözne / ösztönzött abban, hogy gyermeket vállalj, vagy több gyermeket
vállalj?
Hogyan tudna az állam segíteni a felelős gyermekvállalásban?
6. JÖVŐKÉP
hossza: 5 perc
kilépési idő: 90 perc
Végül hadd kérdezzem meg, hogy hogyan képzelitek el a jövőt párkapcsolati
szempontból! Képzeljétek el, hogy 10 év múlva újra találkozunk.
o Reményeitek szerint milyen párkapcsolati formában fogtok élni?
o Reményeitek szerint lesz családotok? Hány gyermekkel?
o Milyen akadályokkal kell addig megküzdenetek a számotokra ideális
családkép megvalósulásáért?
o Ki vagy mi tudna segíteni ezeknek az akadályoknak a legyőzésében?
Van-e esetleg ami kimaradt, de szerintetek fontos lehet?
MODERÁTOR: Zárd le a beszélgetést és köszönd meg a részvételt.
6