Ez a közérdekűadat-igénylés csatolmányának HTML formátumú változata 'nagymintás ifjúságkutatás adatbázisa (aka: Ifjúság 2024)'.

Ifjúságkutatás – PÁRKAPCSOLAT 
Fókuszcsoport – vezérfonal 
 
0. Bevezetés 
belépési idő: 0   kilépési idő: 2 perc 
 
A CSOPORT ELŐTT TÉRJ KI AZ ALÁBBIAKRA!  
 
Téma ismertetése, a fókuszcsoport célja 
 
  Az interjú rögzítése – diktafon, kutatók fogják visszahallgatni. 
  A felvétel teljesen anonim. 
 
Fontos tisztázandó kérdések:  
 
  Nincsenek jó és rossz válaszok, vélemények, minket minden érdekel. 
  Nem egymás meggyőzése a cél, az a jó, ha minél többféle vélemény előjön. 
  Ne  vágjunk  egymás  szavába,  mert  utólag  a  visszahallgatásnál  ez  komoly 
probléma. 
  A  beszélgetésről  hangfelvétel  készül,  amely  a  kutatás  során  kerül  majd 
felhasználásra, kizárólag elemzési céllal, harmadik félnek, megrendelőnek nem 
adjuk át. 
  Halkítsuk le a telefonokat vagy tegyük repülő üzemmódba a beszélgetés alatt!  
  A beszélgetés során, amennyiben nem okoz gondot, tegezve szólítanék meg 
mindenkit! 
Beleegyező  nyilatkozat:  A  beszélgetést  a  további  elemzés  miatt  rögzítjük.  Az 
elemzésünk  során  az  egyes  személyek  teljes  névtelenségét  biztosítjuk.  A  felvételt 
harmadik személynek nem adjuk át. Részvételetekkel kijelentitek, hogy az adataitok 
kezelésére és az azzal kapcsolatos jogaitokra vonatkozóan a megfelelő tájékoztatást 
megkaptátok.  Továbbá  tudomásul  veszitek,  hogy  a  most  felsoroltak  megtagadása 
esetén  nem  vehettek  részt  a  kutatásban.  Szeretném  megkérni,  hogy  mindenki  egy 
„igen”-nel  vagy  egy  „nem”-mel  jelezze,  hogy  hozzájárul-e  az  előbbiekben 
felolvasottakhoz. Köszönöm! 
 
1. Bemutatkozás, asszociációk  
hossza: 8 perc 
kilépési idő: 10 perc 
 
BEMUTATKOZÁS 
  Arra kérlek titeket, hogy mutatkozzatok be röviden: hány évesek vagytok, mi a 
foglalkozásotok, mi a családi állapototok és mivel foglalkoztok szívesen 
szabadidőtökben? 
 
ASSZOCIÁCIÓK 
  Kezdésként egy rövid asszociációs játékra invitállak titeket! Néhány kifejezést 
fogok mondani és arra kérnélek titeket, hogy írjátok le, hogy mik jutnak róluk 

 

eszetekbe? Lehetnek ezek pozitív vagy negatív érzések, tapasztalatok vagy 
akár jövőbeli elképzelések, de akár rajzolhattok is. 
o  Párkeresés 
o  Élettársi kapcsolat  
o  Házasság 
o  Gyermekvállalás 
o  Család  
2. Gyermekkori szocializáció, családi háttér  
hossza: 10 perc  
kilépési idő: 20 perc  
 
A mai beszélgetésen a párkapcsolat, családalapítás, gyermekvállalás témáiról 
fogunk beszélgetni.  
  Elsőként arra kérlek titeket, hogy meséljetek kicsit bővebben a gyermekkori 
családotokról!  
o  Hogyan jellemeznétek a szüleiteket (vagy ha relevánsabb: 
nevelőszüleiteket?) 
  Családi állapotuk szerint (házasok, együtt élnek, elváltak, más?) 
  Visszatekintve, mennyire tartjátok ideálisnak a szüleitek 
kapcsolatát? 
  Ha választani kellene, mi volt az a legfontosabb érték, bármilyen 
pozitív dolog, amit a szüleitektől kaptatok, és amelynek 
továbbadását magatok is fontosnak tartanátok? 
  Milyen párkapcsolati tanácsokat kaptatok a szüleitektől?  
  Ha nem kaptak: Milyen mintákat láttatok, vettetek át 
tudatosan? 
  Mennyire (volt) fontos nektek a családotok? Miért? 
 
3.  Párkeresés  
hossza: 20 perc  
kilépési idő: 40 perc 
 
  Csak röviden, hogy érzitek, jelenlegi életszakaszotokban melyek a legnagyobb 
kihívások, amikkel jelenleg szembesültök? 
o  Ezek között mennyire érzitek, illetve éreztétek nagy kihívásnak az 
ismerkedést és a tartós párkapcsolat kialakítását? 
  Mik jelentették a legnagyobb problémát? 
o  Egyedülállók: Szerepel-e a rövid vagy hosszú távú terveitek között a 
párkapcsolat kialakítása? 
  Szerintetek mennyire könnyű manapság párt találni?  
o  Mi jelent ma nehézséget a párkeresésében?  
o  Hol, illetve hogyan lehet szerintetek olyan párt találni, akivel hosszabb 
távra tervezhet az ember?  
  Eddig tipikusan hol, milyen lehetőségeken keresztül ismerkedtetek? 
o  (pl. Barátokon keresztül, eseményeken, partykon, online felületen, 
alkalmazással, iskolában, munkahelyen, máshol?) 

 

o  Ezek mennyire lehetnek sikeresek hosszútávú kapcsolatot szempontjából? 
  Mit preferáltok inkább, az online vagy a személyes ismerkedést? 
  Vannak-e objektívebb tényezők, amelyeket figyelembe vesztek párkeresés 
során? 
o  korkülönbség? 
o  a másik iskolai végzettsége? (legyen egyenlő, vagy egyik neműé 
magasabb?) 
o  vallásosság, vallási háttér? 
o  politikai hovatartozás? 
o  hobbi? 
o  családi állapot? pl. elvált-e az illető 
  Mi a véleményetek, kinek kell / szabad kezdeményeznie az ismerkedés során? 
o  Mit gondoltok arról az állításról, hogy a férfiak kevésbé kezdeményeznek, 
mint a régebbi generációk esetében? 
  Mi lehet az oka? Nem tudnak, nem mernek? Nem elvárás már? 
 
4.   Párkapcsolat 
hossza: 20 perc 
kilépési idő: 60 perc 
 
  Szerintetek mik a legfontosabb értékek, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy egy 
jól működő párkapcsolat alakulhasson ki a fiatalok körében? 
  Az alábbiakat korábbi kutatásokban mondták fiatalok ugyanerre a kérdésre. Van 
olyan közülük, amikkel ti is kiegészítenétek a saját „listátokat”? 

Nyílt kommunikáció 

Közös jövőkép 

Tisztelet 

Hűség 

Empátia 

Bizalom 

Humor 

Szeretet 

Türelem 

Intimitás 

Egymás támogatása 
 
o  Akiknek már volt párkapcsolata: Ezek az értékek mennyire jelentek meg a 
ti párkapcsolatotokban? 
o  Mindenki: Mennyire várhatók el ezen értékek ma egy párkapcsolatban?  
  Túlzóak / álomszerűek ezek az elvárások vagy ezek nélkül nem 
lehet stabil párkapcsolatról beszélni? 
  Összességében a fiatalok párkapcsolatai ma megfelelnek ezeknek az 
eszményeknek? 
o  Mik lehetnek a legnagyobb változások a párkapcsolatok terén az elmúlt 10-
20 évben? 
  Hogy látjátok, inkább rövid vagy inkább tartós párkapcsolatokat terveznek a 
fiatalok? 
o  Mennyire jellemző, hogy tartós, akár életre szóló kapcsolatra törekednének 
a fiatalok? 
  Rátok mennyire jellemző ennek a vágya? 
o  Eddigi tapasztalataitok szerint mire érdemes odafigyelni egy hosszútávú 
párkapcsolatban? Milyen tanácsokat adnátok kortársaitoknak e téren? 

 

 
  Van-e bárki, akinek a véleményére ti minden további nélkül adnátok párkapcsolati 
kérdésekben? Ki ő? 
 
  Mit gondoltok a tudatos „szingliségről”, amikor valaki tudva és akarva, tartósan 
egyedülálló marad, tehát nem alakít ki tartós párkapcsolatot? (Ne említsd meg, de 
ha kérdezik, a futó-, párórás, párnapos kalandok még ide tartozhatnak
)  
o  Mennyire elfogadott szerintetek ez a mai társadalomban? 
o  És mennyire tartjátok ezt elfogadhatónak, helyesnek ti magatok? 
o  Rátok mennyire (volt) jellemző a tudatos egyedülállóság? 
 
  Mit gondoltok, milyen a fiatalok nemi szerepekről alkotott elképzelései 
párkapcsolati szinten? 
o  Vannak-e olyan szerepek, amik kifejezetten a férfiakra, illetve a nőkre 
hárulnak? 
  Mennyire jellemző még a hagyományos női-férfi 
szerepfelosztás? 
  Tartós, együttélő párkapcsolat vagy házasság esetén szerintetek hogyan kellene 
megoszlani a háztartási munkákat a két fél között? 
o  És hogyan kellene megoszlania a gyermekneveléssel járó feladatoknak a 
két fél között? 
 
5. Házasság, gyermekvállalás 
hossza: 25 perc 
kilépési idő: 85 perc 
 
  Mit gondoltok a hosszú távú elköteleződésről? 
o  Mit jelent a hosszú táv? Van valahol határa ennek? Jelentheti élethosszig 
tartó elköteleződést? 
o  Számotokra ez egy pozitív vagy negatív dolog? Miért?  
  És mit gondoltok a házasságról? 
o  Nem házasok: Szeretnétek megházasodni a jövőben? 
o  Mindenki: Mennyire (volt) fontos szempont számotokra a házasságkötés?  
  Miért? 
  Egyházi és / vagy polgári? 
 
  Ha kellene hogyan tudnátok érvelni amellett, hogy az élettársi kapcsolat a 
házasság olyan alternatívája, ami előnyösebb a fiataloknak! 
  Most pedig érveljetek amellett, hogy a házasság előnyösebb, mint az élettársi 
kapcsolat! 
  Összességében mit gondoltok a regisztrált élettársi kapcsolatról?  
o  És a bejegyzett élettársai kapcsolatról? (azonos nemű párok
o  Ha sorrendbe kéne tenni, hosszú távon milyen kapcsolati formában élnétek 
együtt hosszú távon a párotokkkal? Házasság, élettársi kapcsolat, 
egyszerű együttélés vagy valami más formát választanátok?  

 

  Mitől függ szerintetek az, hogy egy kapcsolat élethosszig tartson?  
o  Mennyire lehetséges ez még napjainkban? 
  Ha nem, miért nem? 
o  Ti magatok vágytok-e élethosszig tartó elköteleződésre? 
  Miért igen / nem? 
 
Csak az egyedülállók, házasok-élettársi kapcsolatban élők csoportjaiban: 
  Mi az elképzelésetek a családalapításról, gyermekvállalalásról? 
  Mennyire fontos kérdés számotokra a gyermekvállalás?  
o  Miért?  
o  Hogy látjátok, hány gyermek ideális egy családban? 
  Ha valakinél egy sem: miért? 
  A magyarok 2009-ben 1,96, 2022-ben 2,4 gyermeket tartottak 
volna ideálisnak. Ti nagyjából […] gyermeket mondtatok az 
imént. 
  Aki az átlagnál többet tart ideálisnak: miért? 
  Aki az átlagnál kevesebbet tart ideálisnak: miért? 
o  Függetlenül ettől, hány gyermeket tervezte vállalni összesen? 
  Miért ennyit? 
  Egy gyermekes családban 2016-ban átlagosan 1,6 gyermek élt. 
Ti azt mondtátok, nagyjából […] gyermeket terveztek. 
  Aki az átlagnál többet tervez: miért? 
  Aki az átlagnál kevesebbet tervez: miért? 
  Mikor tervezitek a gyermekvállalást? –hány éves korban, vagy milyen 
életeseményhez kötődően? 
o  Mik azok a körülmények, feltételek, amik mindenképpen szükségesek a 
gyermekvállaláshoz? 
  Szerintetek mikor áll készen valaki az anyaságra / apaságra? 
o  Ti mennyire érzitek készen magatokat arra, hogy szülővé váljatok? 
  Mit jelent számotokra a felelős gyermekvállalás?  
Csak a tudatos gyermektelenek csoportjában: 
  Mi az elképzelésetek a családalapításról, gyermekvállalalásról? 
  Bennetek, akik itt ültök ebben a csoportban, egy dolog biztosan közös, 
méghozzá, hogy nem szeretnétek gyermeket vállalni. Mindettől függetlenül hogy 
látjátok, hány gyermek ideális ma egy családban? 
o  Ha egy sem: miért? 
o  A magyarok 2009-ben 1,96, 2022-ben 2,4 gyermeket tartottak volna 
ideálisnak. Ti nagyjából […] gyermeket mondtatok az imént ideálisnak. 
  Aki az átlagnál többet tart ideálisnak: miért? 
  Aki az átlagnál kevesebbet tart ideálisnak: miért? 
  Melyik igaz rátok inkább? 
o  Azért nem szeretnétek gyermeket vállalni, mert így érzitek helyesnek a 
magatok életében vagy valamilyen külső körülmény, ok miatt?  

 

  Mi ez az ok vagy körülmény? 
  Ha ez nem állna fenn, akkor szeretnétek gyermeket? 
  Minek kellene változnia ahhoz, hogy mégis vállaljatok 
gyermeket? 
  Nagyjából mikor döntöttétek el, hogy nem szeretnétek gyermeket vállalni? 
o  Mindig is természetes volt, hogy nem lesz gyermeketek, vagy volt egy 
pont, amikor ez a döntés megszületett? Mi történt? 
o  Megfordult egyébként már a fejetekben, hogy vállaljatok gyereket? 
  Ha igen, miért vetettétek el a gondolatot? 
  Ha nem, akkor mi lehet ennek az oka? 
  Szerintetek mikor áll készen valaki az anyaságra / apaságra? 
  Mit jelent számotokra a felelős gyermekvállalás?  
 
Mindenkitől
  Van gyermeketek?  
  Mi ösztönözne / ösztönzött abban, hogy gyermeket vállalj, vagy több gyermeket 
vállalj? 
  Hogyan tudna az állam segíteni a felelős gyermekvállalásban? 
6. JÖVŐKÉP 
hossza: 5 perc 
kilépési idő: 90 perc 
 
  Végül hadd kérdezzem meg, hogy hogyan képzelitek el a jövőt párkapcsolati 
szempontból! Képzeljétek el, hogy 10 év múlva újra találkozunk.  
o  Reményeitek szerint milyen párkapcsolati formában fogtok élni? 
o  Reményeitek szerint lesz családotok? Hány gyermekkel? 
o  Milyen akadályokkal kell addig megküzdenetek a számotokra ideális 
családkép megvalósulásáért? 
o  Ki vagy mi tudna segíteni ezeknek az akadályoknak a legyőzésében? 
 
Van-e esetleg ami kimaradt, de szerintetek fontos lehet? 
 
MODERÁTOR: Zárd le a beszélgetést és köszönd meg a részvételt.