Ifjúságkutatás - KÖZÖSSÉGEK
Fókuszcsoport – vezérfonal
0. Bevezetés
belépési idő: 0 kilépési idő: 2 perc
A CSOPORT ELŐTT TÉRJ KI AZ ALÁBBIAKRA!
Téma ismertetése, a fókuszcsoport célja
Az interjú rögzítése – diktafon, kutatók fogják visszahallgatni.
A felvétel teljesen anonim.
Fontos tisztázandó kérdések:
Nincsenek jó és rossz válaszok, vélemények, minket minden érdekel.
Nem egymás meggyőzése a cél, az a jó, ha minél többféle vélemény előjön.
Ne vágjunk egymás szavába, mert utólag a visszahallgatásnál ez komoly
probléma.
A beszélgetésről hangfelvétel készül, amely a kutatás során kerül majd
felhasználásra, kizárólag elemzési céllal, harmadik félnek, megrendelőnek nem
adjuk át.
Halkítsuk le a telefonokat vagy tegyük repülő üzemmódba a beszélgetés alatt!
A beszélgetés során, amennyiben nem okoz gondot, tegezve szólítanék meg
mindenkit!
Beleegyező nyilatkozat: A beszélgetést a további elemzés miatt rögzítjük. Az
elemzésünk során az egyes személyek teljes névtelenségét biztosítjuk. A felvételt
harmadik személynek nem adjuk át. Részvételetekkel kijelentitek, hogy az adataitok
kezelésére és az azzal kapcsolatos jogaitokra vonatkozóan a megfelelő tájékoztatást
megkaptátok. Továbbá tudomásul veszitek, hogy a most felsoroltak megtagadása
esetén nem vehettek részt a kutatásban. Szeretném megkérni, hogy mindenki egy
„igen”-nel vagy egy „nem”-mel jelezze, hogy hozzájárul-e az előbbiekben
felolvasottakhoz. Köszönöm!
1. Bemutatkozás, asszociációk
hossza: 8 perc
kilépési idő: 10 perc
BEMUTATKOZÁS
Arra kérlek titeket, hogy mutatkozzatok be röviden: hány évesek vagytok, mi a
foglalkozásotok, mi a családi állapototok és mivel foglalkoztok szívesen
szabadidőtökben?
ASSZOCIÁCIÓK
Kezdésként egy rövid asszociációs játékra invitállak titeket! Néhány kifejezést
fogok mondani és arra kérnélek titeket, hogy írjátok le, hogy mik jutnak róluk
1

eszetekbe? Lehetnek ezek pozitív vagy negatív érzések, tapasztalatok vagy
akár jövőbeli elképzelések, de akár rajzolhattok is.
o Barát
o Barátok
o Közösség
o Szabadidő
2. Szabadidő
hossza: 25 perc
kilépési idő: 35 perc
Mennyi szabadidőtök van egy átlagos hétköznap?
És egy átlagos hétvégén?
Mutatok nektek néhány képet és arra kérlek titeket, hogy válasszátok ki azt,
amelyik leginkább jellemzi a szabadidős tevékenységeteket hétköznap, illetve
hétvégén, tehát akár 2 képet választhattok!
o Pár szóban meséljétek el, hogyan kapcsolódik a kép és mit is csináltok
konkrétan?
Ezeken kívül még mivel töltitek szívesen a szabadidőtöket?
Mi az, amit még „muszáj” beleszuszakolni a szabadidőtökbe, ám nem szívesen
teszitek?
Mennyire érzitek fontosnak, hogy a szabadidőtöket hasznosan töltsétek el?
o Mit jelent ez?
Milyen arányban töltitek a szabadidőtöket egyedül, illetve társaságban?
2
o
Ha társaságban: Mit értetek ez alatt? Család, barátok, munkatársak,
iskolatársak? Más?
Milyen szerepet játszanak a digitális eszközök és az internet a szabadidős
tevékenységeitekben?
o Szoktatok online játszani?
Ha igen: Egyedül vagy közösségi játékot Miért? (Mindenkitől)
Van bármilyen új szabadidős tevékenységetek, amiket az elmúlt évben
próbáltatok ki először?
A koronavírus mennyire változtatta meg a
o szabadidőtök eltöltést
o a virtuális térben való részvételeteket (Mivel töltötök most több időt, mint
pandémia (covid) előtt?)
o
Aki játszik online: Változtak a virtuális térben történő játszási szokásaitok a
covid hatására? Ha igen, mennnyiben?
Mennyire érzitek úgy, hogy elegendő lehetőségetek van a szabadidő eltöltésére a
lakóhelyeteken? (
falun, kisvárosban élőknél erre különösen is kérdezz rá!)
Milyen szabadidős tevékenységeket végeznétek vagy próbálnátok ki szívesen, ha
több időtök, pénzetek lenne, vagy ha elérhető lenne a lakóhelyetek környékén?
(
falun, kisvárosban erre különösen is kérdezz rá!)
Hogyan egyeztetitek össze a szabadidős tevékenységeiteket a munka/tanulás és
egyéb kötelezettségek mellett?
Mi az, ami legjobban feltölt titeket egy fárasztó nap után?
Milyen gyakran jártok kulturális programokra? (színházba, moziba, kiállításra,
koncertre vagy hasonló helyekre?)
o Kikkel mentek szívesen?
Írjátok még fel a lapra, mi a 3 legfontosabb szempont a szabadidős programjaitok
kiválasztásában? (
A listáról kérdezz rá, ha valamelyik nem kerül szóba, hogy
ezek fontosak-e, és miért!)
o
Érdeklődési körömnek megfelelő legyen
o
Legyen spontán, ne igényeljen (részletes)
o
Legyenek jelen a barátaim / egy barátom
tervezést
o
Legyen jelen a családom / egy
o
Segítsen a stressz levezetésében
családtagom
o
Legyen környezetbarát
o
Kapcsolódjon a fáradtságom,
o
Kapcsolódjon a karrieremhez vagy
kimerültségem enyhítésére
tanulmányaimhoz
o
Legyen jól megközelíthető
o
Adjon lehetőséget új emberekkel való
o
Legyen vállalható a program költsége
ismerkedésre
o
Legyen megfelelő a program hossza
o
Valami más, ami nincs a listán [Nevezd
o
Legyen népszerű program
meg!]
o
Új élményeket szerezhessek
Mennyire változnak ezek a szempontok, ha egyedül mentek valahova, vagy ha
csoportosan?
Mennyire jellemző, hogy megosztjátok a szabadidős tevékenységeteket
valamilyen közösségi média felületen?
3
o Milyen felületen szoktátok megosztani?
o Miért osztjátok meg?
3. Közösségek
hossza: 25 perc
kilépési idő: 60 perc
A felvezetőben már szót ejtettünk a közösség témájáról és elmondtátok, nagyjából
mit jelent számotokra a közösség.
Hogy tudnátok körbeírni: Milyen típusú közösségekhez tartoztok jelenleg? (Pl:
iskolai, sportklub, online csoport, vallási közösség, stb.)
o Melyik a számotokra legfontosabb közösség, és miért?
o Milyen gyakran vesztek részt közösségetek tevékenységekben?
o Ha nem evidens (pl. beiratkoztál az iskolába): Hogyan találtátok meg
ezeket a közösségeket?
o Vannak ezek között online közösségek? (
akikkel soha / szinte soha nem
találkozol személyesen, vagy ha mégis, a közösségi élet akkor is online
zajlik)
Miért fontos számotokra ez a közösség?
Milyen/milyen volt az iskolai közösségetek?
o Mennyire álltok/álltatok közel az osztálytársaitokhoz/szaktársaitokhoz? (
Azt
a szintet kérdezd, amit éppen végeznek vagy utoljára végeztek)
o Mennyire fontos/volt fontos számotokra ez a közösség?
o
Akik még tanulnak: Szeretnétek ezt a közösséget az iskola befejezése
után is megtartani?
o
Akik már nem tanulnak: Mennyire vannak még jelen az iskolai közösség
tagjai az életetekben?
Akik dolgoznak:
o Milyen a munkahelyi közösségetek?
o Mennyire érzitek jól magatokat a kollégáitok között?
o Mennyire bensőséges a kapcsolatotok a kollégáitokkal?
o Szoktatok közös munkán kívüli programokban részt venni?
o Mennyire fontos nektek, hogy jó munkahelyi közösségben dolgozzatok?
o Milyen számotokra az ideális munkahelyi közeg?
Milyen a kapcsolat itt a kollégákkal?
Az elmúlt egy év során kapcsolódtatok-e bármilyen új közösséghez, csoporthoz,
társasághoz? (akár hobbi, vallási, önkéntes stb.)
o Ha igen: Mihez csatlakoztatok?
Milyen szempontok vezérelnek ilyen esetben?
o Ha nem: Szeretnétek valamilyen új közösséghez csatlakozni?
A családotokat mennyire tekintitek a közösségetek részének?
o Mit jelent ez?
o Milyen családi programokon szerettek részt venni?
Összességében mit gondoltok, miért fontos, hogy az embernek közössége,
közösségei legyenek?
4
Ha lehetőségetek lenne létrehozni egy új közösséget, milyen lenne? Mi lenne a
célja, kikből állna, mit csinálna?
Van olyan típusú közösség, amit hiányoltok a környezetetekből? Ahova járnátok,
ha lenne, de nincs, nem elérhető, vagy nincs lehetőségetek, időtök csatlakozni…
4. Barátság
hossza: 10 perc
kilépési idő: 70 perc
Összességében kik azok a személyek, akik a legközelebb állnak hozzátok?
o Őket nevezitek „legjobb barátaitoknak?”
o Kik azok, akikkel meg tudjátok osztani az örömeiteket, problémáitokat?
Hány ilyen személy van az életetekben?
Szerintetek mennyire nehéz a fiataloknak megtartaniuk a baráti kapcsolataikat?
o Milyen nehezítő tényezők vannak?
Mi kell egy ideális barátsághoz?
o Mik a feltételei, összetevői, amik nélkül nem működhet?
Vannak más országban élő barátaitok?
o Mely országokban élnek?
o Milyen nemzetiségűek?
o Vannak köztük magyarok?
o Vannak barátaitok a Vajdaságban, Kárpátalján, Felvidéken, Erdélyben?
o Elsősorban milyen módon tartjátok a kapcsolatot egymással?
o Milyen nyelven kommunikáltok egymással?
5. Szomszédsági kapcsolatok
hossza: 10 perc
kilépési idő: 80 perc
Mennyire segítőkészek egymással Magyarországon az emberek?
Mennyire nyitottak egymás problémáira azok, akik nem rokonok és nem is
barátok?
A környéken, ahol éltek mennyire vagytok kapcsolatban a szomszédokkal?
o Hogyan jellemeznétek a kapcsolatotokat a szomszédjaitokkal? Mennyire
ismeritek őket?
o Mennyire bíztok a szomszédjaitokban?
o Milyen gyakran kommunikáltok a szomszédjaitokkal? Milyen formában?
o Részt vesztek bármilyen közös tevékenységekben a szomszédjaitokkal?
o Előfordult már, hogy segítséget kértetek a szomszédoktól vagy ők kértek
tőletek? Mi történt?
Mennyire nyitottak egymás problémáira a szomszédságotok?
Ha még nem merült fel: Mennyire van lehetőség a környéketeken közösségi
életet élni? (pl. parkok, szórakozóhelyek, szomszéd piknik)
o Mennyire vannak fiataloknak szóló közösségi terek a környéketeken?
Ha vannak: Milyenek ezek a terek?
Ha nincsenek: Szeretnétek, ha lennének ilyen közösségi terek?
Lenne rá kereslet? Minek örülnétek?
6. Online - offline
hossza: 10 perc
kilépési idő: 90 perc
5
Összességében inkább az online vagy az offline kapcsolattartást részesítitek
előnyben, a baráti kapcsolataitokban?
o Mik az online előnyei?
o És az online hátrányai?
o Mik az offline előnyei?
o És az offline hátrányai?
Kik azok a személyek, akikkel inkább személyesen tartjátok a kapcsolatot?
o Miért alakult így ez a kapcsolat?
Kik azok a személyek, akikkel pedig inkább online tartjátok a kapcsolatot?
o Miért alakult így ez a kapcsolat?
Szerintetek az online kapcsolattartás mennyire tudja helyettesíteni a személyes
kapcsolatokat?
o Miért?
o Nektek mennyire van igényetek napi szintű online kapcsolattartásra?
o És arra, hogy ezek a kapcsolatok offline formában is éljenek?
Van-e esetleg ami kimaradt, de szerintetek fontos lehet?
MODERÁTOR: Zárd le a beszélgetést és köszönd meg a részvételt.
6