Ez a közérdekűadat-igénylés csatolmányának HTML formátumú változata 'nagymintás ifjúságkutatás adatbázisa (aka: Ifjúság 2024)'.

Ifjúságkutatás - KÖZÖSSÉGEK 
Fókuszcsoport – vezérfonal 
0. Bevezetés 
belépési idő: 0   kilépési idő: 2 perc 
A CSOPORT ELŐTT TÉRJ KI AZ ALÁBBIAKRA!  
Téma ismertetése, a fókuszcsoport célja 
  Az interjú rögzítése – diktafon, kutatók fogják visszahallgatni. 
  A felvétel teljesen anonim. 
 
Fontos tisztázandó kérdések:  
  Nincsenek jó és rossz válaszok, vélemények, minket minden érdekel. 
  Nem egymás meggyőzése a cél, az a jó, ha minél többféle vélemény előjön. 
  Ne  vágjunk  egymás  szavába,  mert  utólag  a  visszahallgatásnál  ez  komoly 
probléma. 
  A  beszélgetésről  hangfelvétel  készül,  amely  a  kutatás  során  kerül  majd 
felhasználásra, kizárólag elemzési céllal, harmadik félnek, megrendelőnek nem 
adjuk át. 
  Halkítsuk le a telefonokat vagy tegyük repülő üzemmódba a beszélgetés alatt!  
  A beszélgetés során, amennyiben nem okoz gondot, tegezve szólítanék meg 
mindenkit! 
Beleegyező  nyilatkozat:  A  beszélgetést  a  további  elemzés  miatt  rögzítjük.  Az 
elemzésünk  során  az  egyes  személyek  teljes  névtelenségét  biztosítjuk.  A  felvételt 
harmadik személynek nem adjuk át. Részvételetekkel kijelentitek, hogy az adataitok 
kezelésére és az azzal kapcsolatos jogaitokra vonatkozóan a megfelelő tájékoztatást 
megkaptátok.  Továbbá  tudomásul  veszitek,  hogy  a  most  felsoroltak  megtagadása 
esetén  nem  vehettek  részt  a  kutatásban.  Szeretném  megkérni,  hogy  mindenki  egy 
„igen”-nel  vagy  egy  „nem”-mel  jelezze,  hogy  hozzájárul-e  az  előbbiekben 
felolvasottakhoz. Köszönöm! 
 
1. Bemutatkozás, asszociációk  
hossza: 8 perc 
kilépési idő: 10 perc 
 
BEMUTATKOZÁS 
  Arra kérlek titeket, hogy mutatkozzatok be röviden: hány évesek vagytok, mi a 
foglalkozásotok,  mi  a  családi  állapototok  és  mivel  foglalkoztok  szívesen 
szabadidőtökben? 
ASSZOCIÁCIÓK 
  Kezdésként egy rövid asszociációs játékra invitállak titeket! Néhány kifejezést 
fogok  mondani  és arra kérnélek  titeket, hogy írjátok le, hogy mik jutnak róluk 

 





eszetekbe?  Lehetnek  ezek  pozitív  vagy  negatív  érzések,  tapasztalatok  vagy 
akár jövőbeli elképzelések, de akár rajzolhattok is. 
o  Barát 
o  Barátok 
o  Közösség  
o  Szabadidő 
2. Szabadidő  
hossza: 25 perc 
kilépési idő: 35 perc 
  Mennyi szabadidőtök van egy átlagos hétköznap?  
  És egy átlagos hétvégén? 
  Mutatok nektek néhány képet  és arra kérlek titeket, hogy válasszátok ki azt, 
amelyik leginkább jellemzi a szabadidős tevékenységeteket hétköznap, illetve 
hétvégén, tehát akár 2 képet választhattok! 
  
  
o  Pár szóban meséljétek el, hogyan kapcsolódik a kép és mit is csináltok 
konkrétan? 
  Ezeken kívül még mivel töltitek szívesen a szabadidőtöket? 
  Mi az, amit még „muszáj” beleszuszakolni a szabadidőtökbe, ám nem szívesen 
teszitek? 
  Mennyire érzitek fontosnak, hogy a szabadidőtöket hasznosan töltsétek el? 
o  Mit jelent ez? 
  Milyen arányban töltitek a szabadidőtöket egyedül, illetve társaságban? 

 

o  Ha társaságban: Mit értetek ez alatt? Család, barátok, munkatársak, 
iskolatársak? Más? 
  Milyen szerepet játszanak a digitális eszközök és az internet a szabadidős 
tevékenységeitekben? 
o  Szoktatok online játszani?  
  Ha igen: Egyedül vagy közösségi játékot Miért? (Mindenkitől) 
  Van bármilyen új szabadidős tevékenységetek, amiket az elmúlt évben 
próbáltatok ki először? 
  A koronavírus mennyire változtatta meg a  
o  szabadidőtök eltöltést 
o  a virtuális térben való részvételeteket (Mivel töltötök most több időt, mint 
pandémia (covid) előtt?) 
o  Aki játszik online: Változtak a virtuális térben történő játszási szokásaitok a 
covid hatására? Ha igen, mennnyiben? 
  Mennyire érzitek úgy, hogy elegendő lehetőségetek van a szabadidő eltöltésére a 
lakóhelyeteken? (falun, kisvárosban élőknél erre különösen is kérdezz rá!
  Milyen szabadidős tevékenységeket végeznétek vagy próbálnátok ki szívesen, ha 
több időtök, pénzetek lenne, vagy ha elérhető lenne a lakóhelyetek környékén? 
(falun, kisvárosban erre különösen is kérdezz rá!
  Hogyan egyeztetitek össze a szabadidős tevékenységeiteket a munka/tanulás és 
egyéb kötelezettségek mellett? 
 
  Mi az, ami legjobban feltölt titeket egy fárasztó nap után? 
 
  Milyen gyakran jártok kulturális programokra? (színházba, moziba, kiállításra, 
koncertre vagy hasonló helyekre?) 
o  Kikkel mentek szívesen? 
 
  Írjátok még fel a lapra, mi a 3 legfontosabb szempont a szabadidős programjaitok 
kiválasztásában? (A listáról kérdezz rá, ha valamelyik nem kerül szóba, hogy 
ezek fontosak-e, és miért!)
 

Érdeklődési körömnek megfelelő legyen 

Legyen spontán, ne igényeljen (részletes) 

Legyenek jelen a barátaim / egy barátom 
tervezést 

Legyen jelen a családom / egy 

Segítsen a stressz levezetésében 
családtagom 

Legyen környezetbarát 

Kapcsolódjon a fáradtságom, 

Kapcsolódjon a karrieremhez vagy 
kimerültségem enyhítésére 
tanulmányaimhoz 

Legyen jól megközelíthető 

Adjon lehetőséget új emberekkel való 

Legyen vállalható a program költsége 
ismerkedésre 

Legyen megfelelő a program hossza 

Valami más, ami nincs a listán [Nevezd 

Legyen népszerű program 
meg!] 

Új élményeket szerezhessek 
  Mennyire változnak ezek a szempontok, ha egyedül mentek valahova, vagy ha 
csoportosan? 
  Mennyire jellemző, hogy megosztjátok a szabadidős tevékenységeteket 
valamilyen közösségi média felületen? 

 

o  Milyen felületen szoktátok megosztani? 
o  Miért osztjátok meg? 
3. Közösségek  
hossza: 25 perc 
kilépési idő: 60 perc 
A felvezetőben már szót ejtettünk a közösség témájáról és elmondtátok, nagyjából 
mit jelent számotokra a közösség. 
  Hogy tudnátok körbeírni: Milyen típusú közösségekhez tartoztok jelenleg? (Pl: 
iskolai, sportklub, online csoport, vallási közösség, stb.) 
o  Melyik a számotokra legfontosabb közösség, és miért? 
o  Milyen gyakran vesztek részt közösségetek tevékenységekben? 
o  Ha nem evidens (pl. beiratkoztál az iskolába): Hogyan találtátok meg 
ezeket a közösségeket? 
o  Vannak ezek között online közösségek? (akikkel soha / szinte soha nem 
találkozol személyesen, vagy ha mégis, a közösségi élet akkor is online 
zajlik

  Miért fontos számotokra ez a közösség? 
  Milyen/milyen volt az iskolai közösségetek? 
o  Mennyire álltok/álltatok közel az osztálytársaitokhoz/szaktársaitokhoz? (Azt 
a szintet kérdezd, amit éppen végeznek vagy utoljára végeztek) 
o  Mennyire fontos/volt fontos számotokra ez a közösség? 
o  Akik még tanulnak: Szeretnétek ezt a közösséget az iskola befejezése 
után is megtartani? 
o  Akik már nem tanulnak: Mennyire vannak még jelen az iskolai közösség 
tagjai az életetekben? 
  Akik dolgoznak: 
o  Milyen a munkahelyi közösségetek? 
o  Mennyire érzitek jól magatokat a kollégáitok között? 
o  Mennyire bensőséges a kapcsolatotok a kollégáitokkal? 
o  Szoktatok közös munkán kívüli programokban részt venni? 
o  Mennyire fontos nektek, hogy jó munkahelyi közösségben dolgozzatok? 
o  Milyen számotokra az ideális munkahelyi közeg? 
  Milyen a kapcsolat itt a kollégákkal? 
  Az elmúlt egy év során kapcsolódtatok-e bármilyen új közösséghez, csoporthoz, 
társasághoz? (akár hobbi, vallási, önkéntes stb.) 
o  Ha igen: Mihez csatlakoztatok?  
  Milyen szempontok vezérelnek ilyen esetben? 
o  Ha nem: Szeretnétek valamilyen új közösséghez csatlakozni? 
  A családotokat mennyire tekintitek a közösségetek részének? 
o  Mit jelent ez? 
o  Milyen családi programokon szerettek részt venni? 
  Összességében mit gondoltok, miért fontos, hogy az embernek közössége, 
közösségei legyenek? 

 

  Ha lehetőségetek lenne létrehozni egy új közösséget, milyen lenne? Mi lenne a 
célja, kikből állna, mit csinálna? 
  Van olyan típusú közösség, amit hiányoltok a környezetetekből? Ahova járnátok, 
ha lenne, de nincs, nem elérhető, vagy nincs lehetőségetek, időtök csatlakozni… 
4. Barátság  
hossza: 10 perc 
kilépési idő: 70 perc 
  Összességében kik azok a személyek, akik a legközelebb állnak hozzátok? 
o  Őket nevezitek „legjobb barátaitoknak?” 
o  Kik azok, akikkel meg tudjátok osztani az örömeiteket, problémáitokat?  
  Hány ilyen személy van az életetekben? 
  Szerintetek mennyire nehéz a fiataloknak megtartaniuk a baráti kapcsolataikat? 
o  Milyen nehezítő tényezők vannak? 
  Mi kell egy ideális barátsághoz? 
o  Mik a feltételei, összetevői, amik nélkül nem működhet? 
  Vannak más országban élő barátaitok? 
o  Mely országokban élnek?  
o  Milyen nemzetiségűek?  
o  Vannak köztük magyarok?    
o  Vannak barátaitok a Vajdaságban, Kárpátalján, Felvidéken, Erdélyben? 
o  Elsősorban milyen módon tartjátok a kapcsolatot egymással? 
o  Milyen nyelven kommunikáltok egymással? 
5. Szomszédsági kapcsolatok  
hossza: 10 perc 
kilépési idő: 80 perc 
  Mennyire segítőkészek egymással Magyarországon az emberek? 
  Mennyire nyitottak egymás problémáira azok, akik nem rokonok és nem is 
barátok?  
  A környéken, ahol éltek mennyire vagytok kapcsolatban a szomszédokkal? 
o  Hogyan jellemeznétek a kapcsolatotokat a szomszédjaitokkal? Mennyire 
ismeritek őket? 
o  Mennyire bíztok a szomszédjaitokban? 
o  Milyen gyakran kommunikáltok a szomszédjaitokkal? Milyen formában? 
o  Részt vesztek bármilyen közös tevékenységekben a szomszédjaitokkal?  
o  Előfordult már, hogy segítséget kértetek a szomszédoktól vagy ők kértek 
tőletek? Mi történt? 
  Mennyire nyitottak egymás problémáira a szomszédságotok?  
  Ha még nem merült fel: Mennyire van lehetőség a környéketeken közösségi 
életet élni? (pl. parkok, szórakozóhelyek, szomszéd piknik) 
o  Mennyire vannak fiataloknak szóló közösségi terek a környéketeken? 
  Ha vannak: Milyenek ezek a terek? 
  Ha nincsenek: Szeretnétek, ha lennének ilyen közösségi terek? 
Lenne rá kereslet? Minek örülnétek? 
6. Online - offline  
hossza: 10 perc 
kilépési idő: 90 perc 

 

  Összességében inkább az online vagy az offline kapcsolattartást részesítitek 
előnyben, a baráti kapcsolataitokban? 
o  Mik az online előnyei? 
o  És az online hátrányai? 
o  Mik az offline előnyei? 
o  És az offline hátrányai? 
  Kik azok a személyek, akikkel inkább személyesen tartjátok a kapcsolatot? 
o  Miért alakult így ez a kapcsolat? 
  Kik azok a személyek, akikkel pedig inkább online tartjátok a kapcsolatot? 
o  Miért alakult így ez a kapcsolat? 
  Szerintetek az online kapcsolattartás mennyire tudja helyettesíteni a személyes 
kapcsolatokat? 
o  Miért? 
o  Nektek mennyire van igényetek napi szintű online kapcsolattartásra? 
o  És arra, hogy ezek a kapcsolatok offline formában is éljenek? 
 
  Van-e esetleg ami kimaradt, de szerintetek fontos lehet? 
MODERÁTOR: Zárd le a beszélgetést és köszönd meg a részvételt.