Ifjúságkutatás – TANULMÁNYOK, MUNKA, ELVÁNDORLÁS
Fókuszcsoport - vezérfonal
Általános, bevezető blokk
belépés ideje:
kilépés ideje: 2 perc
0
A CSOPORT ELŐTT TÉRJ KI AZ ALÁBBIAKRA!
Téma ismertetése, a fókuszcsoport célja
Az interjú rögzítése – diktafon, kutatók fogják visszahallgatni.
A felvétel teljesen anonim.
Fontos tisztázandó kérdések:
Nincsenek jó és rossz válaszok, vélemények, minket minden érdekel.
Nem egymás meggyőzése a cél, az a jó, ha minél többféle vélemény előjön.
Ne vágjunk egymás szavába, mert utólag a visszahallgatásnál ez komoly
probléma.
A beszélgetésről hangfelvétel készül, amely a kutatás során kerül majd
felhasználásra, kizárólag elemzési céllal, harmadik félnek, megrendelőnek nem
adjuk át.
Halkítsuk le a telefonokat vagy tegyük repülő üzemmódba a beszélgetés alatt!
A beszélgetés során, amennyiben nem okoz gondot, tegezve szólítanék meg
mindenkit!
Beleegyező nyilatkozat: A beszélgetést a további elemzés miatt rögzítjük. Az
elemzésünk során az egyes személyek teljes névtelenségét biztosítjuk. A felvételt
harmadik személynek nem adjuk át. Részvételetekkel kijelentitek, hogy az adataitok
kezelésére és az azzal kapcsolatos jogaitokra vonatkozóan a megfelelő tájékoztatást
megkaptátok. Továbbá tudomásul veszitek, hogy a most felsoroltak megtagadása
esetén nem vehettek részt a kutatásban. Szeretném megkérni, hogy mindenki egy
„igen”-nel vagy egy „nem”-mel jelezze, hogy hozzájárul-e az előbbiekben
felolvasottakhoz. Köszönöm!
1. Bevezetés –
hossza: 8 perc kilépés ideje: 10 perc
BEMUTATKOZÁS
Arra kérlek titeket, hogy mutatkozzatok be röviden: mennyi idősek vagytok, mi a
foglalkozásotok, mi a családi állapototok és mivel foglalkoztok szívesen
szabadidőtökben?
ASSZOCIÁCIÓK
1
Kezdésként egy rövid asszociációs játékra invitállak titeket! Néhány kifejezést
fogok mondani és arra kérnélek titeket, hogy írjátok le, hogy mik jutnak róluk
eszetekbe? Lehetnek ezek pozitív vagy negatív érzések, tapasztalatok vagy
akár jövőbeli elképzelések, de akár rajzolhattok is.
o Tanulás
o Munka
o Siker
o Külföld
2. Tanulmányok
hossza: 20
kilépés ideje: 30 perc
perc
Mennyire fontos neked a tanulás?
Mi egy tanár feladata?
Általánosságban mennyire vagytok megelégedve a hazai oktatás
színvonalával?
Szerintetek milyen tudásra van szüksége ma egy fiatalnak, hogy boldogulni
tudjon az életben?) (Ha nem kerül szóba: elméleti vagy gyakorlati ismeretek?)
Aki még tanul: Menjünk egy kört, hol, milyen tanulmányokat folytattok?
o
Csak felsőoktatásban és szakirányú képzésben résztvevőktől: Miért
döntöttetek úgy, hogy ezt a szakot / képzést választjátok?
o
Középiskolába járóktól: Milyen irányban terveztek továbblépni az iskola
után? (Továbbtanulás, munka, külföld, családalapítás, valami más?)
Ha továbbtanulás: Milyen irányban? Miért?
Aki már nem tanul: Mi a legmagasabb végzettségetek?
o Mennyire voltatok elégedettek az utolsó képzési helyszínetekkel?
o Terveztek a jövőben még valamilyen képzésben részt venni?
Miben?
Miért fontolgatjátok a továbbtanulást?
Mindenkitől
Összességében mik / kik befolyásolták a továbbtanulási döntéseteket annak
idején? Kik játszottak ebben fontos szerepet?
Milyen előzetes elvárásaitok voltak a választott képzésekkel kapcsolatban?
o Ezek mennyire teljesültek eddig?
Mennyire vagytok / voltatok elégedettek azzal az intézménnyel, ahol tanultok /
tanultatok?
Sikerült elsajátítani az iskolában azokat a készségeket, amikről úgy érzitek,
hogy valóban hasznosak az életben/munkában?
Van olyan, amiket nem tanítottak ott meg, de szükségetek volt / van / lenne
rá?
2
Ha beleszólhatnátok, hogy milyen legyen az oktatási rendszer, akkor melyik
lenne ez a 3 legfontosabb szempont? (Indokoljátok meg!)
Írjátok fel még a papírra, hogy mi az a legfontosabb 3 dolog, amelyik a
legjobban motivál titeket a tanulásra! (
A listáról kérdezz rá, ha valamelyik nem
kerül szóba, hogy ezek fontosak-e, és miért!)
o
Biztos, kiszámítható munkahely vágya
o
Önmegvalósítás
o
Családi hagyomány, szokás folytatása
o
Szakmai fejlődés
o
Kapcsolatépítés
o
Személyes érdeklődés kielégítése
o
Magasabb fizetés / bevétel
o
Társadalmi státusz emelése
o
Más személynek való megfelelési vágy
o
Vállalkozói készségek fejlesztése
o
Munkahely-váltás lehetősége
o
Vezetői készségek fejlesztése
o
Nemzetközi lehetőségek
o
Valami más: [egészítsd ki!]
Képzeljük el, hogy 10 év múlva újra találkozunk. Mi lenne az a max. 3
legfontosabb dolog, amit reményeitek szerint örömmel mesélnétek el az
oktatási és karrierútatokról? (Milyen várakozásaitok vannak?)
o Milyen készségekre lesz szerintetek szükség 10 éven belül a
munkaerőpiacon? Általában, illetve a ti szakterületeken?
o Tesztek azügyben valamit, hogy erre felkészüljetek?
Összegző kérdések:
Szerintetek melyik fontosabb ma:
o Hogy a fiatalok középfokú szakmai végzettséget szerezzenek?
o Vagy hogy a fiatalok felső fokú végzettséget szerezzenek? Miért?
Nektek mennyire (volt) fontos, hogy felsőfokú végzettséget szerezzetek?
o És a környezeteteknek? (család, barátok)
És az, hogy valamilyen – nem felsőfokú végzettséghez köthető – szakmát
tanuljatok?
o És a környezeteteknek? (család, barátok)
Szerintetek 10 év múlva mi ér többet, egy diploma vagy a szakképzettség?
Miért?
3. Munkavégzés és elhelyezkedés –
hossza: 20
kilépés ideje: 50 perc
perc
Milyen munkát végeztek jelenleg?
o Tanulmányok mellett dolgoztok?
o Olyan munkátok van, amilyenre vágytatok?
HA IGEN: Mennyire volt könnyű ilyen munkát találnotok?
HA NEM: Mi akadályozott titeket abban, hogy olyan munkátok
legyen, amit szerettek végezni?
Mennyire valószínű, hogy ez a felállás megváltozik a
közeljövőben?
Emlékezzetek vissza az első valódi, bejelentett munkahelyetekre!
o Mennyi ideig dolgoztatok ott?
3
o Kapcsolódott ahhoz a területhez, melyben később szerettetek volna
elhelyezkedni?
HA IGEN: Mennyire volt nehéz ilyen jellegű munkát találnotok?
HA NEM: Miért más területen dolgoztatok kezdetekben?
o Milyen kihívásokkal szembesültetek?
Hogyan küzdöttetek meg vele?
Most gondoljatok a jelenlegi munkahelyetekre! (ha az nem az előzőekben említett)
Milyen tényezők befolyásolták a munkahely választásotokat? A 3
legfontosabbat írjátok fel a papírra és indokoljátok meg (
A listáról kérdezz rá,
ha valamelyik nem kerül szóba, hogy ezek fontosak-e, és miért!)
o
Biztonságos munkavégzés
o
Nemzetközi lehetőségek
o
Biztos, kiszámítható munkahely
o
Rugalmas munkavégzés / bejárás /
o
Családi hagyomány, szokás folytatása
home office
o
Fizetés / vállalkozói bevétel
o
Szakmai fejlődési lehetőségek
o
Innovatív munkakörnyezet
o
Személyes érdeklődés
o
Kapcsolatépítés
o
Társadalmi hatás / mások életére
o
Kellemes munkakörnyezet
hatással lévő munka
o
Más személynek való megfelelési
o
Társadalmi státusz emelése
vágy
o
Vezetői pozíció lehetősége
o
Munkakör vagy a terület szeretete
o Valami más: [egészítsd ki!]
o
Munka-magánélet számomra
optimális egyensúlya
Hogy érzitek, mennyire készítettek fel a munka világára a korábbi
tanulmányaitok?
o Mi az, amit tudtatok hasznosítani a tanulmányaitokból?
o Mi az, amit hiányzott szerintetek a tanulmányaitokból ahhoz, hogy
boldogulni tudjatok?
o Szerintetek mi a fontosabb: az elmélet vagy a gyakorlat vagy mind
kettő?
Rakjuk össze közösen az álommunkahelyet! Ehhez próbáljatok meg úgy
gondolkodni, hogy ez a munkaadó szempontjából is vállalható legyen. Mi az a
3 legfontosabb szempont nektek, amelyek egy munkahelyet álommunkahellyé
tesznek?
o A jelenlegi munkahelyetek / vállalkozásotok megfelel ennek a képnek?
o Mit tesz a munkahelyed annak érdekében, hogy ilyen hellyé váljon?
o Mit tudnátok megtenni ti magatok ennek érdekében?
o Akár konkrétan, akár egy tól-ig sávban, mekkora lenne az a havi
jövedelem, amivel elégedettek volnátok?
4. Sikeresség
hossza: 15
kilépés ideje: 65 perc
perc
Hogyan definiálnátok a 'sikeres karriert'? Mik a legfontosabb összetevői?
o A ti életetekben, szakmátokban miben nyilvánul meg a sikeresség?
4
Milyen esetben tartanátok magatokat sikeresnek általában az
életben?
És milyen esetben a tanulmányaitokban / szakmátokban?
A tanulmányaitokat / munkátokat mennyire szenteltétek
ennek a célnak?
Változott az idők során a sikerről alkotott képetek az idők során?
Vajon 10 év múlva mi kellene ahhoz, hogy sikeresnek mondjátok
majd magatokat?
Mennyire érzitek magatokat sikeresnek jelenleg?
o Milyen eredményeket értetek el eddig, amire büszkék vagytok?
o Mennyire fontos számotokra, hogy mások tisztában legyen a
sikerességetekkel?
Szerintetek a sikerességgel együtt jár a boldogság?
Ha tanácsot adhatnátok a következő generációnak a sikerrel kapcsolatban, mi
lenne az?
5. Mobilitási kérdések
hossza: 10
kilépés ideje: 75 perc
perc
Egy pár szóban ejtsünk szót arról, hogyan lehetne segíteni azokat a rétegeket
a felzárkóztatásban, akik
Szükséges-e szerintetek, hogy a gazdagabbak segítsenek a szegényebbeken
valamilyen módon? Hogyan?
Mi kell ahhoz, hogy a legrosszabb anyagi helyzetű fiatalok is szakmát
szerezhessenek Magyarországon?
o Kinek a dolga lenne, hogy ebben segítsen?
Hogy látjátok, mennyire segíthet a sport a társadalmi felzárkóztatásban?
Mennyire segíthet a honvédség a társadalmi felzárkóztatásban?
Hallottatok-e már olyan programokról, amelyek segíthetik, hogy másik
országban tanulj vagy önkéntesként dolgoz?
o Melyekről hallottatok?
6. Külföldi tapasztalatok és
hossza: 15
kilépés ideje: 90 perc
elvándorlás
perc
Akik már tanultak, dolgoztak, önkénteskedtek Magyarországon kívül: A ti
csoportotokra az jellemző, hogy van már valamilyen jellegű Magyarországon
kívüli tapasztalatotok!
o Menjünk egy gyors kört: Mikor, hol, mennyi ideig éltetek külföldön és
mit csináltatok? (tanultatok, dolgoztatok, önkénteskedtetek? Valami
mást?)
o Mi motivált titeket arra, hogy éljetek ezzel a lehetőséggel?
Milyen tapasztalatokkal lettetek gazdagabbak, amelyeket enélkül
nem szereztetek volna meg?
Mennyire tudjátok ezt a tapasztalatot itthon is hasznosítani?
5
o Ha a későbbiekben ismét lehetőségetek nyílna külföldön
tanulni/dolgozni/önkénteskedni, akkor élnétek vele? Ha igen miért, ha
nem miért nem
Akik még nem tanultak, dolgoztak, önkénteskedtek Magyarországon kívül:
Tervezitek a jövőben, hogy valamennyi ideig külföldön tanuljatok, dolgozzatok
vagy önkénteskedjetek?
o
Ha igen: Miért?
Hova mennétek szívesen? Mit várnátok ettől?
Mikor tudnátok ezt megvalósítani?
o
Ha nem: Miért nem?
Mi tart vissza titeket ettől?
Képzeljétek el, hogy lehetőségetek nyílik 2 évig
Magyarországon kívül
dolgozni a szakmátokban, dupla fizetésért. Milyen tényezőket mérlegelnétek a
döntés során pro és kontra?
Képzeljétek el, hogy lehetőségetek nyílik 2 évig
Magyarországon kívül
dolgozni nem a szakmátokban, dupla fizetésért. Milyen tényezőket
mérlegelnétek a döntés során pro és kontra?
Az előbbi kérdéstől függetlenül tervezitek, hogy a jövőben (ismét) külföldre
költöztök? (
hosszabb időre vagy tartósan)
o Miért fontolgatjátok a külföldre költözést?
o A lapotokon alkossatok két oszlopot, és írjatok pár szempontot…
(
Mindenkit kérdezz!)
Milyen indokok szólnak a
Milyen indokok szólnak az itthon
külföldre költözés mellett?
maradás mellett?
Munka szempontjából?
Magánéleti szempontból?
Társas kapcsolatok
szempontjából?
Az előbbiektől függetlenül hogy érzitek, egy hosszabb külföldi tartózkodás
után vajon terveznétek visszatérni Magyarországra?
o Miért igen / nem?
Ha lehetőségetek lenne változtatni a hazai körülményeken, mit tennétek, hogy
vonzóbbá tegyétek Magyarországot más, nem magyar fiatal szakemberek
számára, hogy tartósan vagy hosszú távra ide költözzenek?
Van-e esetleg ami kimaradt, de szerintetek fontos lehet?
MODERÁTOR: Zárd le a beszélgetést és köszönd meg a részvételt.
6