Ez a közérdekűadat-igénylés csatolmányának HTML formátumú változata 'nagymintás ifjúságkutatás adatbázisa (aka: Ifjúság 2024)'.

Ifjúságkutatás – TANULMÁNYOK, MUNKA, ELVÁNDORLÁS 
Fókuszcsoport - vezérfonal 
Általános, bevezető blokk 
belépés ideje: 
kilépés ideje: 2 perc 
0  
 
A CSOPORT ELŐTT TÉRJ KI AZ ALÁBBIAKRA!  
Téma ismertetése, a fókuszcsoport célja 
  Az interjú rögzítése – diktafon, kutatók fogják visszahallgatni. 
  A felvétel teljesen anonim. 
 
Fontos tisztázandó kérdések:  
 
  Nincsenek jó és rossz válaszok, vélemények, minket minden érdekel. 
  Nem egymás meggyőzése a cél, az a jó, ha minél többféle vélemény előjön. 
  Ne  vágjunk  egymás  szavába,  mert  utólag  a  visszahallgatásnál  ez  komoly 
probléma. 
  A  beszélgetésről  hangfelvétel  készül,  amely  a  kutatás  során  kerül  majd 
felhasználásra, kizárólag elemzési céllal, harmadik félnek, megrendelőnek nem 
adjuk át. 
  Halkítsuk le a telefonokat vagy tegyük repülő üzemmódba a beszélgetés alatt!  
  A beszélgetés során, amennyiben nem okoz gondot, tegezve szólítanék meg 
mindenkit! 
Beleegyező  nyilatkozat:  A  beszélgetést  a  további  elemzés  miatt  rögzítjük.  Az 
elemzésünk  során  az  egyes  személyek  teljes  névtelenségét  biztosítjuk.  A  felvételt 
harmadik személynek nem adjuk át. Részvételetekkel kijelentitek, hogy az adataitok 
kezelésére és az azzal kapcsolatos jogaitokra vonatkozóan a megfelelő tájékoztatást 
megkaptátok.  Továbbá  tudomásul  veszitek,  hogy  a  most  felsoroltak  megtagadása 
esetén  nem  vehettek  részt  a  kutatásban.  Szeretném  megkérni,  hogy  mindenki  egy 
„igen”-nel  vagy  egy  „nem”-mel  jelezze,  hogy  hozzájárul-e  az  előbbiekben 
felolvasottakhoz. Köszönöm! 
1.  Bevezetés –  
hossza: 8 perc  kilépés ideje: 10 perc 
 
BEMUTATKOZÁS 
  Arra kérlek titeket, hogy mutatkozzatok be röviden: mennyi idősek vagytok, mi a 
foglalkozásotok,  mi  a  családi  állapototok  és  mivel  foglalkoztok  szívesen 
szabadidőtökben? 
ASSZOCIÁCIÓK 

 

  Kezdésként egy rövid asszociációs játékra invitállak titeket! Néhány kifejezést 
fogok mondani és arra kérnélek titeket, hogy írjátok le, hogy mik jutnak róluk 
eszetekbe? Lehetnek ezek pozitív vagy negatív érzések, tapasztalatok vagy 
akár jövőbeli elképzelések, de akár rajzolhattok is. 
o  Tanulás 
o  Munka 
o  Siker 
o  Külföld 
2.  Tanulmányok 
hossza: 20 
kilépés ideje: 30 perc 
perc 
 
  Mennyire fontos neked a tanulás? 
  Mi egy tanár feladata? 
  Általánosságban mennyire vagytok megelégedve a hazai oktatás 
színvonalával?  
  Szerintetek milyen tudásra van szüksége ma egy fiatalnak, hogy boldogulni 
tudjon az életben?) (Ha nem kerül szóba: elméleti vagy gyakorlati ismeretek?) 
 
  Aki még tanul: Menjünk egy kört, hol, milyen tanulmányokat folytattok? 
o  Csak felsőoktatásban és szakirányú képzésben résztvevőktől: Miért 
döntöttetek úgy, hogy ezt a szakot / képzést választjátok? 
o  Középiskolába járóktól: Milyen irányban terveztek továbblépni az iskola 
után? (Továbbtanulás, munka, külföld, családalapítás, valami más?) 
  Ha továbbtanulás: Milyen irányban? Miért? 
  Aki már nem tanul: Mi a legmagasabb végzettségetek? 
o  Mennyire voltatok elégedettek az utolsó képzési helyszínetekkel? 
o  Terveztek a jövőben még valamilyen képzésben részt venni? 
  Miben? 
  Miért fontolgatjátok a továbbtanulást? 
 
Mindenkitől 

  Összességében mik / kik befolyásolták a továbbtanulási döntéseteket annak 
idején? Kik játszottak ebben fontos szerepet? 
  Milyen előzetes elvárásaitok voltak a választott képzésekkel kapcsolatban? 
o  Ezek mennyire teljesültek eddig? 
  Mennyire vagytok / voltatok elégedettek azzal az intézménnyel, ahol tanultok / 
tanultatok? 
  Sikerült elsajátítani az iskolában azokat a készségeket, amikről úgy érzitek, 
hogy valóban hasznosak az életben/munkában? 
  Van olyan, amiket nem tanítottak ott meg, de szükségetek volt / van / lenne 
rá?  

 

  Ha beleszólhatnátok, hogy milyen legyen az oktatási rendszer, akkor melyik 
lenne ez a 3 legfontosabb szempont? (Indokoljátok meg!) 
 
  Írjátok fel még a papírra, hogy mi az a legfontosabb 3 dolog, amelyik a 
legjobban motivál titeket a tanulásra! (A listáról kérdezz rá, ha valamelyik nem 
kerül szóba, hogy ezek fontosak-e, és miért!)
 

Biztos, kiszámítható munkahely vágya 

Önmegvalósítás 

Családi hagyomány, szokás folytatása 

Szakmai fejlődés 

Kapcsolatépítés 

Személyes érdeklődés kielégítése 

Magasabb fizetés / bevétel 

Társadalmi státusz emelése 

Más személynek való megfelelési vágy 

Vállalkozói készségek fejlesztése 

Munkahely-váltás lehetősége 

Vezetői készségek fejlesztése 

Nemzetközi lehetőségek 

Valami más: [egészítsd ki!] 
 
  Képzeljük el, hogy 10 év múlva újra találkozunk. Mi lenne az a max. 3 
legfontosabb dolog, amit reményeitek szerint örömmel mesélnétek el az 
oktatási és karrierútatokról? (Milyen várakozásaitok vannak?) 
o  Milyen készségekre lesz szerintetek szükség 10 éven belül a 
munkaerőpiacon? Általában, illetve a ti szakterületeken? 
o  Tesztek azügyben valamit, hogy erre felkészüljetek? 
Összegző kérdések: 
  Szerintetek melyik fontosabb ma: 
o  Hogy a fiatalok középfokú szakmai végzettséget szerezzenek? 
o  Vagy hogy a fiatalok felső fokú végzettséget szerezzenek? Miért? 
  Nektek mennyire (volt) fontos, hogy felsőfokú végzettséget szerezzetek? 
o  És a környezeteteknek? (család, barátok) 
  És az, hogy valamilyen – nem felsőfokú végzettséghez köthető – szakmát 
tanuljatok? 
o  És a környezeteteknek? (család, barátok) 
  Szerintetek 10 év múlva mi ér többet, egy diploma vagy a szakképzettség? 
Miért? 
3.  Munkavégzés és elhelyezkedés –  
hossza: 20 
kilépés ideje: 50 perc 
perc 
  Milyen munkát végeztek jelenleg? 
o  Tanulmányok mellett dolgoztok? 
o  Olyan munkátok van, amilyenre vágytatok? 
  HA IGEN: Mennyire volt könnyű ilyen munkát találnotok? 
  HA NEM: Mi akadályozott titeket abban, hogy olyan munkátok 
legyen, amit szerettek végezni? 
  Mennyire valószínű, hogy ez a felállás megváltozik a 
közeljövőben? 
  Emlékezzetek vissza az első valódi, bejelentett munkahelyetekre! 
o  Mennyi ideig dolgoztatok ott? 

 

o  Kapcsolódott ahhoz a területhez, melyben később szerettetek volna 
elhelyezkedni?  
  HA IGEN: Mennyire volt nehéz ilyen jellegű munkát találnotok? 
  HA NEM: Miért más területen dolgoztatok kezdetekben? 
o  Milyen kihívásokkal szembesültetek? 
  Hogyan küzdöttetek meg vele? 
Most gondoljatok a jelenlegi munkahelyetekre! (ha az nem az előzőekben említett)  
  Milyen tényezők befolyásolták a munkahely választásotokat? A 3 
legfontosabbat írjátok fel a papírra és indokoljátok meg (A listáról kérdezz rá, 
ha valamelyik nem kerül szóba, hogy ezek fontosak-e, és miért!)
 

Biztonságos munkavégzés 

Nemzetközi lehetőségek 

Biztos, kiszámítható munkahely  

Rugalmas munkavégzés / bejárás / 

Családi hagyomány, szokás folytatása 
home office 

Fizetés / vállalkozói bevétel 

Szakmai fejlődési lehetőségek 

Innovatív munkakörnyezet 

Személyes érdeklődés  

Kapcsolatépítés 

Társadalmi hatás / mások életére 

Kellemes munkakörnyezet 
hatással lévő munka 

Más személynek való megfelelési 

Társadalmi státusz emelése 
vágy 

Vezetői pozíció lehetősége 

Munkakör vagy a terület szeretete 
o  Valami más: [egészítsd ki!]

Munka-magánélet számomra 
optimális egyensúlya 
  Hogy érzitek, mennyire készítettek fel a munka világára a korábbi 
tanulmányaitok? 
o  Mi az, amit tudtatok hasznosítani a tanulmányaitokból? 
o  Mi az, amit hiányzott szerintetek a tanulmányaitokból ahhoz, hogy 
boldogulni tudjatok? 
o  Szerintetek mi a fontosabb: az elmélet vagy a gyakorlat vagy mind 
kettő? 
 
  Rakjuk össze közösen az álommunkahelyet! Ehhez próbáljatok meg úgy 
gondolkodni, hogy ez a munkaadó szempontjából is vállalható legyen. Mi az a 
3 legfontosabb szempont nektek, amelyek egy munkahelyet álommunkahellyé 
tesznek? 
o  A jelenlegi munkahelyetek / vállalkozásotok megfelel ennek a képnek? 
o  Mit tesz a munkahelyed annak érdekében, hogy ilyen hellyé váljon? 
o  Mit tudnátok megtenni ti magatok ennek érdekében? 
o  Akár konkrétan, akár egy tól-ig sávban, mekkora lenne az a havi 
jövedelem, amivel elégedettek volnátok? 
4.  Sikeresség 
hossza: 15 
kilépés ideje: 65 perc 
perc 
  Hogyan definiálnátok a 'sikeres karriert'? Mik a legfontosabb összetevői? 
o  A ti életetekben, szakmátokban miben nyilvánul meg a sikeresség? 

 

  Milyen esetben tartanátok magatokat sikeresnek általában az 
életben? 
  És milyen esetben a tanulmányaitokban / szakmátokban? 
  A tanulmányaitokat / munkátokat mennyire szenteltétek 
ennek a célnak? 
  Változott az idők során a sikerről alkotott képetek az idők során? 
  Vajon 10 év múlva mi kellene ahhoz, hogy sikeresnek mondjátok 
majd magatokat? 
  Mennyire érzitek magatokat sikeresnek jelenleg? 
o  Milyen eredményeket értetek el eddig, amire büszkék vagytok? 
o  Mennyire fontos számotokra, hogy mások tisztában legyen a 
sikerességetekkel? 
  Szerintetek a sikerességgel együtt jár a boldogság? 
  Ha tanácsot adhatnátok a következő generációnak a sikerrel kapcsolatban, mi 
lenne az? 
5.  Mobilitási kérdések 
hossza: 10 
kilépés ideje: 75 perc 
perc 
  Egy pár szóban ejtsünk szót arról, hogyan lehetne segíteni azokat a rétegeket 
a felzárkóztatásban, akik 
  Szükséges-e szerintetek, hogy a gazdagabbak segítsenek a szegényebbeken 
valamilyen módon? Hogyan? 
  Mi kell ahhoz, hogy a legrosszabb anyagi helyzetű fiatalok is szakmát 
szerezhessenek Magyarországon?   
o  Kinek a dolga lenne, hogy ebben segítsen? 
  Hogy látjátok, mennyire segíthet a sport a társadalmi felzárkóztatásban? 
  Mennyire segíthet a honvédség a társadalmi felzárkóztatásban? 
  Hallottatok-e már olyan programokról, amelyek segíthetik, hogy másik 
országban tanulj vagy önkéntesként dolgoz?  
o  Melyekről hallottatok?  
6.  Külföldi tapasztalatok és 
hossza: 15 
kilépés ideje: 90 perc 
elvándorlás 
perc 
  Akik már tanultak, dolgoztak, önkénteskedtek Magyarországon kívül: A ti 
csoportotokra az jellemző, hogy van már valamilyen jellegű Magyarországon 
kívüli tapasztalatotok! 
o  Menjünk egy gyors kört: Mikor, hol, mennyi ideig éltetek külföldön és 
mit csináltatok? (tanultatok, dolgoztatok, önkénteskedtetek? Valami 
mást?) 
o  Mi motivált titeket arra, hogy éljetek ezzel a lehetőséggel? 
  Milyen tapasztalatokkal lettetek gazdagabbak, amelyeket enélkül 
nem szereztetek volna meg? 
  Mennyire tudjátok ezt a tapasztalatot itthon is hasznosítani? 

 

o  Ha a későbbiekben ismét lehetőségetek nyílna külföldön 
tanulni/dolgozni/önkénteskedni, akkor élnétek vele? Ha igen miért, ha 
nem miért nem 
  Akik még nem tanultak, dolgoztak, önkénteskedtek Magyarországon kívül
Tervezitek a jövőben, hogy valamennyi ideig külföldön tanuljatok, dolgozzatok 
vagy önkénteskedjetek? 
o  Ha igen: Miért? 
  Hova mennétek szívesen? Mit várnátok ettől? 
  Mikor tudnátok ezt megvalósítani? 
o  Ha nem: Miért nem? 
  Mi tart vissza titeket ettől? 
  Képzeljétek el, hogy lehetőségetek nyílik 2 évig Magyarországon kívül 
dolgozni a szakmátokban, dupla fizetésért. Milyen tényezőket mérlegelnétek a 
döntés során pro és kontra?  
  Képzeljétek el, hogy lehetőségetek nyílik 2 évig Magyarországon kívül 
dolgozni nem a szakmátokban, dupla fizetésért. Milyen tényezőket 
mérlegelnétek a döntés során pro és kontra? 
  Az előbbi kérdéstől függetlenül tervezitek, hogy a jövőben (ismét) külföldre 
költöztök? (hosszabb időre vagy tartósan) 
o  Miért fontolgatjátok a külföldre költözést?  
o  A lapotokon alkossatok két oszlopot, és írjatok pár szempontot… 
(Mindenkit kérdezz!) 
 
Milyen indokok szólnak a 
Milyen indokok szólnak az itthon 
külföldre költözés mellett? 
maradás mellett? 
 
Munka szempontjából? 
 
 
Magánéleti szempontból? 
 
 
Társas kapcsolatok 
 
 
szempontjából? 
 
  Az előbbiektől függetlenül hogy érzitek, egy hosszabb külföldi tartózkodás 
után vajon terveznétek visszatérni Magyarországra? 
o  Miért igen / nem? 
  Ha lehetőségetek lenne változtatni a hazai körülményeken, mit tennétek, hogy 
vonzóbbá tegyétek Magyarországot más, nem magyar fiatal szakemberek 
számára, hogy tartósan vagy hosszú távra ide költözzenek? 
 
Van-e esetleg ami kimaradt, de szerintetek fontos lehet? 
MODERÁTOR: Zárd le a beszélgetést és köszönd meg a részvételt.